Při spojení slov arabská kuchyně si dost lidí možná představí turecký med, který znají z dětství. Arabská kultura je však svými dezerty pověstná.
Nepříliš známým faktem je totiž skutečnost, že právě arabské země už ve starověku jako zcela první ovládly získávání a zpracování cukru. Jejich cukráři tak měli jedinečnou možnost experimentovat s nejrůznějšími sladkostmi. Znamenalo to také náskok před dalšími částmi světa. Dnes už je obtížné vyjmenovat všechny položky v seznamu arabských sladkostí. Je jich hodně v základu a ještě více v různých variantách. Tento dezert si ale může připravit opravdu každý.
Budete potřebovat
- 120 gramů ovesných vloček
- 240 mililitrů mléka
- 2 vejce
- 2 banány
- Špetku vanilinu
- 40 gramů kakaového prášku
- Lžičku prášku do pečiva
- Vlašské ořechy
- Čokoládové lupínky
- 100 gramů mléčné čokolády
Postup přípravy
Ovesné vločky zalijte 200 mililitry horkého mléka, nechte je tak 10 minut, aby ho nasály. Mezitím rozbijte do misky vejce. Oloupejte banány a udělejte z nich pyré. Splu s vanilkou je pak přidejte k vejcím a promíchejte. Přisypte kakaový prášek a opět promíchejte.
Přimíchejte prášek do pečiva, poté ještě ovesné vločky s již vychladlým mlékem. Teď jen důkladně spojit všechny přísady.
Nejjemnější piškotové těsto s minimem úsilí a času: Tajemný recept mé babičky mohu konečně poslat dál
Vymažte máslem zapékací misku, do které následně nalijte těsto. Nahoru položte vlašské ořechy, posypte i čokoládovými lupínky.
Předehřejte troubu na 180 stupňů Celsia a pečte 15-20 minut. Mléčnou čokoládu rozemelte na drobenku, pak ji rozpustíte v horkém mléce a naplníte sáček.
Na výsledném dezertu nakreslete mřížku nebo jiný jednoduchý vzor.
Po vychladnutí máte vynikající dezert k čaji nebo kávě. Hodí se samozřejmě i jiné ořechy, případně rovnou jejich kombinace. S horním posypem experimentujte dle libosti.
Arabské dezerty obecně
Cukrovinky z této kuchyně bývají výrazně sladké. Hlavními zdroji chuti jsou med, cukrové sirupy nebo dušené ovoce. Při zachování původní přípravy mohou proto hrozit problémy diabetikům. Ti mohou ovšem sáhnout po datlích, které jim vadit nebudou. U většiny druhů jsou základními surovinami mouka, datle, med a koření. „Každá babička v Dubaji má pak svou zásobu receptů,“ podotýká Ladislava Z. z Rokycan.
Dost možná nejslavnější jsou datlové sušenky maamoul, což znamená místnost vyhrazenou pro hosty. Většinou v nich najdete pastu z datlí a drcené ořechy. Pečou se v krásných dekorativních formičkách. Jsou skvělým doplňkem k silné arabské kávě. Najdete je i v tradičních kavárnách, ale domácím se nic nevyrovná.
Napište komentář