Betonová jímka dokáže vyřešit nejeden problém. Proč si ji pořídit?

Možná jste již někdy přemýšleli o pořízení jímky. A pokud ne, tak se v tomto článku podíváme na to, k čemu všemu lze takovou jímku využít. Její využití je totiž opravdu široké. Mnoho lidí si představí možnost uplatnění jako septik. To je ale pouze jedno jediné využití. Jímka je toho schopna nabídnout daleko více.

Proč zvolit betonovou variantu?

Jako první přichází rozhodnutí, jakou jímku vlastně pořídit. Je potřeba říci, že jímky mohou být z různých materiálů. Podle toho se potom liší jejich vlastnosti. Nejčastěji se setkáváme s těmito materiály, ze kterých jsou jímky vyráběny:

  • Plast
  • Beton
  • Sklolaminát

Mezi nejvíce rozšířené asi patří plastové jímky, které však nejsou natolik všestranné, jako jímky betonové. Ty lze použít nejen jako betonové septiky, ale také k mnoha jiným účelům. Je to dáno zejména jejich robustní konstrukcí, která například umožňuje použít je jako základ pro vybudování sklepa. A proč je betonová konstrukce velmi vhodná také při použití jako septik? Protože není nutné ji v nestabilním podloží obezdívat. Je také velice trvanlivá.

Mezi další velmi populární způsob, ke kterému lze jímky využívat, patří zachytávání dešťové vody. Betonová jímka zkrátka může plnit účel nádrže na dešťovou vodu, což je v poslední době opravdu aktuální téma. Samozřejmě to souvisí se stále rostoucím suchem, kdy se nám taková voda může hodit třeba na zalévání zahrady.

Zvolte si vhodnou kapacitu jímky

Pokud přemýšlíte nad tím, jak velkou jímku si pořídit, tak případě betonových jímek se nabízejí rozměry od 4 do 12 m³. Pokud chcete využít jímku pro vybudování septiku, doporučují se spíše větší rozměry, a to z toho důvodu, že taková jímka potom lépe funguje z pohledu rozkladu biologického materiálu a není potřeba ji tak často vyvážet. Pokud budete chtít zachytávat dešťovou vodou, Může vám postačit jímka menší, ale zde to už závisí zejména na konkrétních potřebách.