Business casual vs. business formal: Jaký je mezi těmito styly rozdíl?

Fotografie: Depositphotos

Přišla vám pozvánka na obchodní večeři, event nebo třeba nějaký ten networking? Mnoho mužů řeší, co si na takovou akci obléct. Pokud dress code není uveden na pozvánce, vsaďte na business casual nebo business formal. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Business casual je uvolněnější

Na každé obchodní schůzce je důležité nejen mít ty správné znalosti, ale také udělat žádoucí dojem. A toho v roztrhaných džínách a teniskách rozhodně nedosáhnete. Jestliže se tedy chystáte na méně formální schůzku s klientem či například na pracovní oběd, zvolte business casual styl. Ten se vyznačuje kombinací klasických kalhot ve stylu chinos s košilí a volnočasovým sakem. Není nutné mít kravatu. Co se týče obutí, nic nepokazíte, když vaše volba padne na loafers, derby nebo monk strap boty.

Pozor ale na ponožky. Pokud si vezmete šněrovací polobotky, ponožky by měly mít takovou délku, aby vám z nohavic ani vsedě nevykukovala holá kůže. Naopak do mokasín ponožky nepatří vůbec. Ani ty kotníkové.

Smart casual nabízí větší výběr

Vždy ale zohledněte to, do jaké společnosti se chystáte. Na velmi formální obchodní schůzku s generálním manažerem zvolte formálnější oblečení. V případě uvolněnější schůzky klidně sáhněte po smart casual stylu, který nabízí větší volnost co do materiálů i střihů. Jednoduše tak můžete nahradit sako třeba kardiganem nebo svetříkem a polobotky například koženými teniskami. Pokud jde o vzory, držte se minimalismu a jednoduchosti a svou květovanou košili nechte ve skříni.

Business formal pro důležitou společnost

Business formal je dress code, který již vyžaduje oblek, nejlépe tmavě modrý či tmavě šedý. Určitě se však vyhněte černé. Neobejdete se ani bez kravaty. V teplých měsících můžete na denní schůzku zvolit i béžovou barvu. Vždy se ale držte světlé košile, ideálně bílé. Vzorům se raději vyhněte. Co si obout? Nejlepší je sáhnout po klasických kožených polobotkách ve stylu oxfordek. Tyto boty s uzavřeným šněrováním v černé či hnědé se k obleku skvěle hodí. Nezapomeňte s nimi sladit pásek, abyste působili hezky uhlazeně.

Tento přísnější dress code je typický zejména pro banky, pojišťovny, různé mezinárodní či finanční instituce, ale také právní kanceláře. Business formal je tak vhodný i na pohovor do těchto institucí.

Co se týče doplňků, vhodné jsou hodinky s koženým řemínkem. Jste-li příznivcem smart hodinek, tak se poohlédněte po těch v elegantním designu nebo si pořiďte elegantní kožený řemínek. Jako hezký detail můžete použít také kapesníček do náprsní kapsy saka. Slaďte ho však alespoň trochu s barvou kravaty nebo zvolte odstín barvy obleku.