Často přehlížené příznaky značící vážné problémy se štítnou žlázou. Odhalte je včas, než přijdete o své zdraví

Fotografie: Depositphotos

Naše země patří mezi oblasti se středním nedostatkem jódu, což nás vystavuje riziku vzniku onemocnění štítné žlázy.

V závislosti na konkrétním případu, pokud zvětšení štítné žlázy nemá jinou příčinu, lze ji dobře zvládnout podáváním jódu. V takových případech se obvykle doporučuje pokračovat v suplementaci jódem, zpočátku ve vyšších dávkách a poté v nižších dávkách, jakmile příznaky odezní. Před použitím je však vždy třeba posoudit příčiny a hladiny hormonů štítné žlázy. Nevhodný příjem jódu může způsobit mnoho problémů, zánět, sníženou a zvýšenou funkci štítné žlázy. A v případě hypertyreózy nebo autoimunitní tyreoiditidy doplňování jódu příznaky pouze zhoršuje. říká lékař Daniel Murrell.

10 příznaků, které mohou indikovat onemocnění štítné žlázy

Naše země patří mezi oblasti se středním nedostatkem jódu, což s sebou nese riziko vzniku onemocnění štítné žlázy. V mnoha případech může samotný nízký příjem jódu vyvolat zvětšení štítné žlázy. Léze může být dlouho neaktivní, než se objeví specifické příznaky. S pomocí endokrinologického lékaře jsme pro vás shromáždili nejčastější příznaky, které mohou naznačovat abnormální funkci štítné žlázy.

Fotografie: Freepik

Onemocnění časté u žen

Štítná žláza je orgán ve tvaru motýla, který se nachází po obou stranách jícnu. Produkuje dva důležité hormony: tyroxin a tyrotryronin, které jako regulátory základního metabolismu ovlivňují funkci všech buněk v těle. Onemocnění štítné žlázy může být způsobeno řadou faktorů, včetně dědičné predispozice, některých autoimunitních onemocnění, zvýšeného stresu, faktorů životního stylu a nedostatečného příjmu jódu.

Fotografie: Freepik

Poruchy štítné žlázy jsou u žen časté, jedním z důvodů je, že potřeba jódu v těle se během těhotenství a kojení zvyšuje a hormonální faktory, zejména u matek s chlapci, také přispívají ke vzniku poporodní tyreoiditidy.

Knedlík v krku

Jednou z nejčastějších forem onemocnění štítné žlázy je zvětšení štítné žlázy zvané struma, známé také jako goitre. Jednou z možných příčin, které lze předejít, je nízký příjem jódu. Pro správnou funkci štítné žlázy je u dospělých nutný denní příjem 150 mikrogramů jódu. Nízká spotřeba jódu vede k jeho nedostatku v těle. Štítná žláza se to snaží kompenzovat zvětšením svého povrchu, což jí umožňuje dodávat tyroxin a tyronin, které tělo potřebuje.

Fotografie: Freepik

Tento proces samozřejmě nemůže trvat donekonečna. V závislosti na stadiu štítné žlázy může být zvětšená štítná žláza nejprve hmatná a poté viditelná pouhým okem. Může tlačit na jícen a průdušnici a objeví se napětí v krku. Pokud se zvětšená štítná žláza neléčí, může dojít k její dysfunkci, nedostatečné činnosti nebo nadměrné činnosti.

Únava nebo nespavost

Běžným příznakem hypotyreózy je vstávání z postele unavené a slabé po 8-10 hodinách spánku denně a tento stav může přetrvávat po celý den. V případě hypertyreózy může být příčinou noční nespavosti opak denní únavy.

Fotografie: Freepik

Změna vaší hmotnosti

Poruchy funkce štítné žlázy, které regulují bazální metabolismus, ovlivňují také naši hmotnost. Nedostatečná aktivita štítné žlázy může vést k přibývání na váze. Může se však objevit také opačný problém, a sice výrazné hubnutí. To vám může způsobit, pokud štítná žláza bude fungovat v režimu nadměrné aktivity.

Výkyvy nálad

Špatně fungující štítná žláza i deprese mohou ovlivnit vaši každodenní náladu, stále také rostou důkazy o souvislostech mezi těmito dvěma onemocněními. Úzkost, deprese nebo stále častější příznak panické poruchy mohou být také způsobeny abnormální funkcí štítné žlázy.

Fotografie: Pexels

Vysoká hladina cholesterolu

Hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy) může být příznakem, pokud se hladina nesnižuje pravidelným cvičením nebo dietou. Nízká hladina cholesterolu se může objevit při hyperaktivní štítné žláze. Je pravděpodobné, že ani vy ani váš lékař si nemusíte být vědomi faktu, že hypotyreóza  bývá velmi častou příčinnou zvýšeného cholesterolu.

Dědičnost

Důležitou roli při vzniku onemocnění štítné žlázy hraje také dědičná predispozice. Pokud se problém vyskytl v rodině, buďte ostražití a dbejte na včasné odhalení příznaků. Ačkoliv jsou poruchy funkce dědičné, nemusí to znamenat, že se projeví. Spuštění nemoci se dá do určité míry předejít zdravým životním stylem s kvalitní stravou a dostatkem odpočinku, v případě dědičné dispozice navíc preventivním vyšetřením.

Fotografie: Freepik

Problémy s menstruací a plodností

Silná a dlouhá menstruace může být důsledkem hypotyreózy, zatímco méně časté krvácení a delší menstruace mohou poukazovat na nadměrnou činnost štítné žlázy. Příčinou neplodnosti jsou často také problémy se štítnou žlázou.

Problémy se střevy

Průjem a syndrom dráždivého tračníku mohou být způsobeny nadměrnou činností štítné žlázy, zatímco zácpa může být způsobena nedostatečnou činností štítné žlázy.

Fotografie: Freepik

Problémy s vlasy a pokožkou

Poruchy štítné žlázy mohou také způsobit několik změn stavu vlasů a kůže. Častými stížnostmi jsou vypadávání, suchost a roztřepenost vlasů. Kůže může být také sušší a drsnější.

Problémy s krkem

Zvětšená štítná žláza vyvíjí tlak na průdušnici i jícen, což může způsobovat potíže s polykáním a také dýcháním. Může se také objevit občasný chrapot.

Fotografie: Freepik

Bolesti svalů a kloubů

Kromě bolesti svalů a kloubů mohou na onemocnění štítné žlázy upozorňovat také příznaky syndromu karpálního tunelu: necitlivost palců, ukazováků a prostředníků v určitých intervalech. Pokud těmito problémy trpíte, neváhejte se obrátit na svého praktického lékaře.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]