Příznaky špatné funkčnosti štítné žlázy. Včasné rozpoznání pomůže ochránit zdraví

Fotografie: National Human Genome Research Institute / Creative Commons / Attribution 3.0

S problémy se štítnou žlázou se potýká v dnešní době čím dál více lidí. Abyste ochránili své zdraví, je důležité rozpoznat příznaky a zahájit včasnou léčbu.

Štítná žláza je malý, avšak velmi důležitý orgán, který se nachází v hltanu těsně pod krkem a zastává mnoho funkcí v lidském organismu – zodpovědná je však zejména za regulaci hormonů, které souvisí přibýváním a ubýváním na váze, rychlostí metabolismu a například také spánkem. Často se však mohou objevit problémy, které narušují její činnost a vést k mnoha závažným stavům. Je proto důležité, abyste poslouchali své tělo a v případě těchto příznaků včas kontaktovali svého praktického lékaře, říká doktorka Kelly Wood.

Štítná žláza a lidské zdraví

Štítná žláza se nachází v hltanu těsně pod krkem a její velikost bývá obvykle okolo 5 až 6 cm a hmotnost 18 až 21 gramů. Tento orgán je největší zejména u mladých dospělých a zastává mnoho důležitých funkcí lidského těla. Mimo jiné reguluje zejména tělesnou teplotu, metabolismus a srdeční tep. Pokud však dojde k narušení její činnosti, můžete se potýkat s řadou závažných problémů – produkuje totiž důležité hormony, které ovlivňují téměř celý organismus.

Je také důležité zmínit, že mnoho lidí trpí různými záněty či jinými potížemi tohoto důležitého orgánu, a to aniž by o tom věděli. Pozdní léčba tohoto problému však může mít závažné následky v mnoha částech těla, a proto byste měli pozorovat příznaky, které se při jeho přítomnosti objevují. Mezi ty patří především:

  • Neustálý pocit deprese nebo slabost, a to bez jasné příčiny.
  • Nevysvětlitelný přírůstek nebo úbytek hmotnosti.
  • Pocit chladu, přestože je ostatním teplo.
  • Únava, přestože hodně spíte.
  • Ztráta touhy po sexu.
  • Velmi výbušná povaha a netrpělivost.
  • Suchá a svědivá pokožka.
  • Časté potíže s trávicím traktem, zejména zácpa.

Pokud na sobě pociťujete některý z těchto příznaků, rozhodně na nic nečekejte a co nejdříve kontaktujte svého praktického lékaře. Ve většině případech se bude jednat o dva problémy, a to nízkou produkci hormonů štítná žlázy nebo naopak jejich přílišnou produkci.

Pokud produkuje příliš málo hormonů

Pokud štítná žláza produkuje příliš málo hormonů, tělo přechází do režimu nízké energie, což vede ke zpomalení metabolismu. Tento stav se nazývá také hypotyreóza a ve většině případech jej lze léčit užíváním léčivých doplňků s obsahem tyroxinu (hormonu obsahujícího jód).

léky
Fotografie: Freepik

Pokud produkuje příliš mnoho hormonů

Pokud štítná žláza produkuje příliš mnoho hormonů, tělo přechází do rychlejšího režimu a metabolismus začíná pracovat na plné obrátky. To ovšem může vést k vysoké srdeční frekvenci, neustálému bušení srdce, problémům se spánkem, nervozitě a třesu. Tento stav se také nazývá hypertyreóza a může být léčena radioaktivním jódem nebo chirurgickou operací tohoto orgánů.

Krevní testy

Onemocnění štítné žlázy lze snadno diagnostikovat pomocí krevního testu. Pokud máte podezření, že je vaše zdraví v nebezpečí, kontaktujte svého praktického lékaře, který vám pomůže stanovit diagnózu. Poté, co bude zjištěna hladina hormonů ve vašem těle, budete moci v případě nejasností učinit některé kroky, které vám pomohou problém vyřešit. V případě, že však onemocnění zastihnete včas, se vší pravděpodobností budete muset pouze změnit některé své životní návyky.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]