Skryté zvíře na této optické iluzi najde pouze 1 % lidí. Otestujte správnou funkčnost svého zraku hned teď

Fotografie: Canva

Mezi oblíbené internetové kvízy patří různé optické iluze, které pracují s barevnými nebo černobílými obrázky, na kterých je třeba objevit určitý obraz.

Optická iluze neboli klam je matoucí vnímání reality. Je tomu tak proto, že oko snímá daný obrázek, avšak mozek si ho přebere jinak, než je skutečně zobrazen. Výsledkem je, že osoba vidí na obrázku něco, co tam vůbec není. Optické klamy bývají založeny na tom, že mozek je zmaten buď barvou, nebo tvarem.

Proč vznikají optické iluze

Zrakové receptory, kterých je v oku až 130 milionů, umožňují zpracování zrakových vjemů. Jsou spojeny nervy a vedou a do zrakového nervu. V oku se ale vyskytuje velmi malé místo, o ploše asi dvou milimetrů, kde se žádné receptory nevyskytují. Právě tato tzv. slepá skvrna má na svědomí lidské matoucí vnímání reality. Optické iluze mohou být vyvolány lomem a odrazem světla (fatamorgána) nebo třeba rozdílně teplými vrstvami vzduchu.

Podívejte se dobře na obrázek

Připravili jsme pro vás test s černobílým obrázkem, na kterém jsou jen různě lomené černobílé čáry. Vaším úkolem je podívat se něho a objevit na něm zvíře. Skutečně tam je, o čemž se dokázalo v krátkém čase přesvědčit jen 1 % lidí, kteří obrázek pozorovali. Ostatní na testu pohořeli a museli se nechat poddat. Vyzkoušejte, jak jste na tom vy. Třeba se vám to podaří.

Fotografie: Canva

Tak co? Povedlo se vám odhalit tajuplné zvíře?

Než vám prozradíme, co se na černobílém obrázku schovává za zvíře, napovíme vám, jakým způsobem byste ho měli pozorovat. Tento test koluje po internetu, takže na obrázek lidé pozorují poměrně z blízka. Což je ale chyba, protože za takové situace na něm nic zajímavého neuvidíte, než jen míhající se čáry. Abyste zvíře odhalili, musíte poněkud od obrázku poodstoupit a zadívat se do jeho středu. Už to vidíte? Ano, je to panda.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*