Skleněné vánoční ozdoby z českých skláren se staly pojmem. Foukané ozdoby v retro stylu přitahují stále více lidí a za ty původní si musíte něco připlatit.
První baňky, které zdobily vánoční stromky, se datují do první poloviny 19. století. Postupně vytlačily původní přírodní ozdoby, jako bylo ovoce, ořechy nebo perníčky. Podle iDnes se centrem tehdejší výroby skleněných ozdob stalo německé sklářské město Lauscha ležící na jihu Durynského lesa. U nás výroba těchto ozdob také zaznamenala velký boom. Dnes se lidé s nostalgií vrací ke starým retro ozdobám, které však nejsou zrovna nejlevnější.
Největší výrobci vánočních ozdob
U nás se vánoční ozdoby začaly vyrábět počátkem 20. století a jejich výroba se soustředila především v Podkrkonoší a na Jablonecku. Jednalo se o duté perle, které se hojně vyvážely i do Indie. Krize však rozmach tohoto odvětví zastavila a z tisícovek lidí, kteří se jejich výrobou živili, zbyly jen desítky. Až v roce 1931 bylo založeno Sklářské družstvo pro výrobu skleněných ozdob ve Zdobíně.
Třicítka lidí pod vedením odborníka z Německa nastartovala novou éru výroby českých vánočních ozdob. Brzy přišla i ocenění z mezinárodních výstav. Nové nápady a styl baněk byl tak oblíbený, že německá výroba v Lauschi nemohla té české konkurovat. Postupem času jsme se stali největšími světovými výrobci vánočních ozdob a jsme jimi dodnes.
Kvíz: Před Vánocemi je vhodné připomenout si zajímavá fakta ohledně příběhu i zákulisí filmu Pelíšky
Dražší, ale kvalitnější a mnohem krásnější
Je tak trochu škoda, že mnoho lidí v Česku dává přednost levným čínským ozdobám, před těmi kvalitními českými. Nutno podotknout, že cenově jim opravdu nelze konkurovat. Běžná sada 12 kusů baněk z české sklárny stojí kolem tisícovky. Kvalitou i zpracováním však tyto ozdoby daleko převyšují levnou čínskou výrobu. O něco levnější jsou pak české retro ozdoby, které můžete koupit na bazarech.
Podle serveru Webniusy se poptávka po těchto starých kouscích rok od roku zvyšuje. Běžně se taková sada starých baněk prodává od 500 Kč výš. Najdou se však i výjimečně žádané kusy. Jedna taková retro baňka pak může stát i několik set korun. Staré andělské zvonění je pak kouskem, za nějž dáte více než 2 000 Kč. Vánoční ozdoby však mají tu výhodu, že se nekazí, a tak mohou sloužit dlouhá léta.
Investice do sice dražších, za to kvalitních a krásných ozdob, se tak rozhodně vyplatí. Navíc je opravdu z čeho vybírat. České baňky jsou skutečně velmi rozmanité, nápadité a tak má každý možnost si mezi nimi najít ty, které se mu nejvíce líbí. No a pokud zrovna přemýšlíte, jakou ozdobou ještě doma vylepšit vánoční atmosféru, podívejte se na návod, o němž jsme nedávno na Světě Kreativity psali. Tuto nádheru z větviček zvládne vyrobit každý.
Napište komentář