Kvíz: Před Vánocemi je vhodné připomenout si zajímavá fakta ohledně příběhu i zákulisí filmu Pelíšky

Fotografie: Blanka Borová / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Divácky populární film se zapsal do paměti filmových fanoušků díky unikátnímu příběhu z prostředí šedesátých let minulého století. Otestuje si, jak jste na tom se znalostmi ohledně zajímavých faktů spojených s tímto dílem.

Oblíbený film Pelíšky byl poprvé představen již 8. dubna 1999. Pojednává podle webu Proženy o politicky divokém roku 1968 a mezi hlavní zápletky patří značně rozdílné politické smýšlení otcové od dvou rodin. Režie se zastal Jan Hřebejk a scénář napsal Petr Jarchovský. Bez unikátní knižní předlohy od Petra Šabacha by tento skvost nikdy v mysli veřejnosti neutkvěl. Hvězdné zastoupení tohoto titulu zahrnuje i Miroslava Donutila, Jiřího Kodeta, Simonu Stašovou, Bolka Polívku, Jaroslava Duška a další.

Příběh

Děj tohoto snímku se podle webu Wikipedie odehrává mezi prosincem 1967 a koncem prázdnin 1968. Dvě rodiny společně sdílejí dvoupatrovou vilku, kde mezi nejvíce vyčnívající osobnosti patří válečný invalida Kraus a major Československé lidové armády Šebek.

Velký důraz tohoto příběhu je kladen také na generační rozdíly mezi zmíněnými otci a jejich dětmi, které jsou zároveň shodou okolností spolužáky na gymnáziu. Všechny tyto bouřlivé vztahy se však snaží moderovat dvé chápavé a vnímavé maminky.

Kvíz o filmu Pelíšky

Jeden z divácky nejúspěšnějších filmů Pelíšky se dodnes každoročně objevuje v televizích a fanoušci se na něj stále těší. Jak dobře znáte příběh a zákulisí ohledně této kultovní klasiky?

Ocenění

Vzhledem k divácké oblíbenosti není žádným překvapením, že Pelíšky získaly několik nominací Českého lva. Prestižní sošku si nakonec díky tomuto filmu podle webu Českýlev odnesl Jiří Kodet za hlavní mužský herecký výkon a Aleš Najbrt za nejlepší filmový plakát.

Kvíz: Karel Gott si získal srdce několika generací. Není tedy pozdě si otestovat znalosti o jeho životě

Na nominaci ve své kategorii může být pyšná i Eva Holubová, Simona Stašová a Jan Hřebejk. Titul si nakonec odnesl i důležité ocenění jako celek v podobě divácky nejúspěšnějšího filmu.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]