Chcete otočit svoji velkou televizi kolmo ke zdi? Potřebujete k tomu správný držák

Televize s velikými úhlopříčkami mají spoustu výhod. Můžete se před nimi cítit jako v kině, skvěle zobrazují detaily, veškeré dění, ať už filmové, sportovní či hudební, které se v televizi odehrává, máte jako na dlani. Mají však i své limity. Ve valné většině případů jsou odkázané k tomu, abyste je umístili na jedno vybrané místo, kde budou plnit svoji funkci.

Pozorujte televizi z různých míst

Co když byste ale chtěli tu svou jedinou vysněnou televizi sledovat z více míst? Uveďme si typický příklad. Máte televizi umístěnou ve svém obývacím pokoji. Ten je však propojený s jídelním koutem a kuchyní, odkud je také televize vidět. Když byste se tak na svůj oblíbený seriál chtěli dívat i z kuchyně a užívat si přitom ten nejlepší možný pozorovací úhel, máte jedinou možnost. Pořídit si dlouhý TV držák.

Držáky na televizi obvykle dělíme na fixní, výklopné a kloubové. Dále spočívá rozdíl v tom, jestli je, nebo není vybavený i výsuvným ramenem. Pokud se bavíme o televizích s úhlopříčkami sahajícími až k 80 ´´ (203 cm) a chcete s nimi otáčet, potřebujete opravdu specifický držák. Protože čím větší úhlopříčku máte, tím více prostoru potřebujete, mohli otočit velkou televizi kolmo ke zdi. Jedině tak ji budete moct sledovat z různých míst.

Dlouhý otočný držák na tv

Potřebujete tedy otočný (kloubový) držák na televizi. Měl by být dostatečně dlouhý, aby televize samotná měla prostor k otočení, pevný a schopný udržet hmotnost vaší televize. Příkladem takového držáku je držák Ergosolid Largo. Má ocelovou konstrukci, je tedy dostatečně pevný k tomu, aby udržel váhu velkých televizí. Sám váží přes 13 kg, jeho nosnost se blíží až 50 kg. Ke stěně je uchycený na poměrně velké ploše (64,6 cm × 28,9 cm), celá hmotnost televize se na ni rozloží. Televizi na držáku jistí bezpečnostní šrouby, nelze ji tak žádným omylem vysadit. K uchycení samotného držáku do zdi i televize k držáku slouží 6 vrutů do hmoždinek (8 mm × 90 mm) a 20 různě velikých šroubů. O bezpečnost je tedy poctivě postaráno.

Hlavní pozitiva držáku Ergosolid Largo však spočívají ve variabilitě jeho pohyblivost. Umožňuje otočit televizí až o 90 ° na obě strany. Je vhodný pro úhlopříčky od 43´´ do 80´´. Ve stavu, kdy je nejblíže zdi, je vzdálenost mezi televizí a zdí 8 cm. Zvětšit ji při plném vysunutí lze až na 101,5 cm. Zároveň je možné televizi naklánět nahoru a dolů v rozmezí +5 ° až -15°. Držák podporuje všechny VESA standardy mezi 200 × 100 do 800 × 400 včetně těchto hraničních.

Pokud se obáváte, že tento otočný kloubový držák výrazně (a negativně) zasáhne do designu vašeho interiéru, hoďte tyto starosti klidně za hlavu. 8 cm, což je minimální možná vzdálenost televize od zdi, sice není málo, ale bavíme se tu o televizích s úhlopříčkami mezi 43´´ – 80´´. Pro ty je totiž držák na tv Ergosolid Largo určený. Takto mohutné televize jsou samy o sobě zásadním prvkem v interiéru, který nutně váže pozornost. Že pak nebude dokonale přiléhat ke zdi je už maličkost. Z toho, co se vám tak na první pohled může jevit jako nevýhoda a negativum, udělejte přednost svého obývacího pokoje. A to tím, že držák budete co nejvíce používat a často jej nechávat ve vysunutém stavu.

Jak vybrat držák na televizi?

Při výběru držáků na televizi, a to nejen těch otočných, si dejte pozor na tato kritéria:

VESA standard

VESA standard jednoduše řečeno udává vzdálenost mezi dírami na zadní straně televize. Tyto díry samozřejmě slouží k uchycení televize k jejímu držáku. Ne všechny držáky jsou kompatibilní se všemi televizemi, proto si oba údaje srovnejte, aby seděly. Pokud se pustíte do měření, jako první si napište vodorovnou až poté svislou vzdálenost šroubů. V tomto pořadí se délky ve VESA standardu uvádí.

Nosnost držáku

Držák musí vaši televizi unést. Výrobci ke zveřejňovaným nosnostem vždy přidávají pár kilogramů navíc, berte ji tedy vždy jako maximální, hraniční číslo. V žádném případě však není dobré na to spoléhat, nosnost rozhodně nepřekračujte a balancování na rozdílu několika málo kilogramů také není nejlepší nápad. Klidně si mezi hmotností televize a nosností držáku nechte nějakou rezervu, kterou v budoucnu určitě oceníte. Vysunutý držák s televizí například láká malé děti k opření se o něj či zatažení. Nějaký ten kilogram nosnosti navíc se vám tak bude hodit.

Velikost televize

Pokud chcete sledovat televizi z co nejvíce míst a vždy přitom mít dokonalý pozorovací úhel, je nutné, aby se co nejvíce otáčela. Klidně až o 90 °. Aby se vám nestalo, že při otáčení zavadí televize svojí hranou o zeď, porovnejte si maximální délku držáku při vysunutí a šířku televize. Počty jsou to jednoduché. Protože držák je k televizi uchycený na jejím středu, délka jeho maximálního vysunutí by měla odpovídat zhruba polovině šířky televize.

Pokud si s výběrem držáku na televizi nevíte rady, obraťte se na Fiber Mounts s. r. o., společnost, která se právě prodejem držáků, a to nejen na televize, ale i na monitory, notebooky, projektory, tablety nebo mobilní telefony zabývá.