Sebastiánek šetřil 3 roky na koupi koně. Rodiče natočili jeho upřímnou dětskou reakci při splnění snu

Fotografie: MechQuester / Creative Commons / Attribution 2.0

Chlapec na koni seděl poprvé ve 4 letech a byla to nepochybně láska na první pohled. Malý hoch od té doby toužil po vlastním zvířeti, a tak začal šetřit.

Ačkoli se rodiče dlouho snažili Sebastianovi vysvětlit, kolik práce obnáší péče o vlastního koně, jeho cíl a úmysl mu nevymluvili. Chlapec se svého snu odmítl vzdát a po jednotlivých krocích se k němu vytrvale přibližoval. Šetřil každý cent a dolar, které dostal. Nakonec se dostal na částku 40 dolarů (téměř 1 000 Kč) a zeptal se otce, jestli to bude na koně stačit. Ten mu však pobaveně odvětil, že by potřeboval ještě minimálně 1 000 dolarů (25 000 Kč).

Nezdolné odhodlání jít si za svým

Protože ani tehdy od svého snu neupustil, vyrazil Sebastian do ulic. Aby vydělal ještě víc, začal s prodejem limonády. Dřel a pracoval tvrdě a neúnavně, dokud nepřišel kýžený den. V ten moment si totiž skutečně mohl koně dovolit. Jeho rodiče si uvědomili, že syn je svému cíli opravdu oddán. A také že už je dostatečně zralý na to, aby se postaral i o tak náročné zvíře, jako je kůň. Nakonec tedy udělali něco úžasného.

Koupili mu totiž skutečně koně a on tak vydělané peníze mohl ušetřit. I když je pravda, že nepochybně padnou na další péči o vytoužené zvíře. Vůle chlapce je ohromující, pouští se totiž do něčeho, co je náročné dlouhodobě. Finančně, časově a psychicky. Skutečnost, že si lidé pořizují koně i za několik tisíc korun bez zkušeností, mnohdy nahrává pozdějším problémům. Obvykle totiž vůbec neví, co vše se za jejich chovem skrývá.

Jak vybrat správného koně

Zlaté pravidlo nákupu koně zní: nedávejte všechny své úspory jen za zvíře. Finance totiž bude váš nový miláček vyžadovat po celý svůj život. A pokud vám někdo nabídne levné zvíře (řádově jednotky tisíc) s tím, že je naprosto v pořádku zdravotně i psychicky, buďte ostražití. Počítejte každopádně s tím, že pořízení je jen špička ledovce. Pokud problematice příliš nerozumíte, investujte do konzultace s někým zkušeným a nechte si poradit.

Ideálním způsobem je třeba zeptat se někoho v nejbližší stáji nebo veterináře. Obecně jsou levnější hříbata bez zkušeností a osedlaní mladí koně. Pokud už kůň něco umí a lze na něho prakticky ihned sednout a jet, jeho cena bude vyšší. Znamená to, že prošel nějakým výcvikem. Pozor ale, protože právě na výcvik potřebujete zkušenosti i dost času. Jestli tedy s chovem začínáte, kupte si už „hotového“ koně. Náprava „zkaženého“ mláděte bude ještě náročnější.

Co dalšího bude péče obnášet

První trvalou položkou nákladů je ustájení, které platíte měsíčně. Bez zázemí ho seženete za jednotky tisíc. Máte-li koně sportovce nebo chcete box, může jít i o 10 a více tisíc za měsíc. Stáje nabízí i další služby, jež oceníte například po úrazu nebo během nemoci. Tedy v případech, kdy se sami nebudete moci svému zvířeti věnovat. Pohlídejte si ovšem, co zahrnuje samotná cena stáje a co budete muset doplácet bokem a podle jaké míry.

Dále je nutné pořídit si veškeré vybavení, a to jak pro zvíře, tak pro vás. To opět můžete nakoupit draze, nebo například z druhé ruky. Uvědomte si, že jízda na koni je sport dvou živých organismů. Opatříte-li si tedy levné sedlo, dlouho nevydrží a zaděláte si i na potíže se zády. Všechny informace si rozhodně opatřete předem a z více zdrojů. Malého Sebastiana tak dost možná čeká ještě hodně dřiny a prodané limonády, než na koně vůbec usedne.

Zdroj: Nuntium

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*