Během teplých letních měsíců každý hledá způsob, jak uniknout slunci a alespoň trochu se ochladit. Studené nápoje však nejsou cesta.
Od června do září spousta obyvatel Česka stráví většinu dne přemýšlením nad tím, jak si alespoň trochu ulevit. Horko a dusno jsou všudypřítomné a ne vždy máte k dispozici silnou klimatizaci, jíž byste si vzduch ochladili. Jako další řešení vás napadne sáhnout do lednice pro studenou lahev oblíbeného nápoje. Namísto zamýšleného ochlazení těla si však můžete přivodit zdravotní komplikace.
Sáhněte spíše po teplém nápoji
Zní to možná šíleně, jenže v boji proti horku vyhrává teplý čaj nad vychlazeným pivem. Studené pití vašemu tělu totiž navodí pocit chladu a to se přirozeně začne ještě více ohřívat a to i zevnitř. Jestli vás tedy v červenci vzrušuje představa míchaného koktejlu s kostkami ledu, odolejte tomuto pokušení a raději sáhněte po nevychlazené lahvi. Tělo tak nedostane teplotní šok a nebude si myslet, že se potřebuje zahřát.
Když se však napijete čaje, udělá s vaším tělem pravý opak. Teplá tekutina procházející vaším tělem zevnitř donutí organismus začít se ochlazovat. Nejlepší způsob, kterým tělo dokáže bojovat proti teplu, je pocení. Musíte tedy počítat s tím, že se v létě promočíte, budete mít skvrny na oblečení a v MHD si ve vaší blízkosti nejspíše budou lidé zacpávat nos. Tohle je však nejefektivnější způsob ochlazení, jaký nám příroda nabízí.
Můžete i onemocnět
Jelikož si tělo v létě po požití velkého množství studených tekutin projde teplotním šokem, může reagovat až zbytečně přehnaně. Ve vašem organismu se tak může spolu bít potřeba ochladit se zvenku a zahřát zevnitř. Na kůži se vám tak objeví pupínky, bude se vám motat hlava, která vás může i silně rozbolet. Někteří jedinci dostanou i silnější křeče do břicha a budou se cítit, jako by se jim svíral žaludek.
I z tohoto důvodu se sportovcům během závodů nepodávají chlazené nápoje, ale lahve s vodou o pokojové teplotě. Při zvýšené fyzické námaze by totiž křeč z břicha mohla přejít do svalů a jednotlivce výrazně oslabit. Toto varování ovšem neplatí jen pro sportovce, ale i pro dělníky pracující venku, zahrádkáře a kohokoliv jiného, kdo se pohybuje na slunci. Omezte v létě konzumaci studených nápojů nebo se jim zcela vyvarujte.
Stejně tak není dobrý nápad ihned po námaze skočit do studeného bazénu a svlažit se tak ve vodě. Pokud nemáte vyhřívání a nacházeli byste se tak v naprosto ledové vodě, mohlo by si tělo prodělat stejný šok jako v případě pití studených nápojů. Raději chvíli po práci či sportovním výkonu počkejte, než se tělo ochladí samo, následně můžete do bazénu skočit po hlavě, i když je lepší do něj lézt postupně.
Zdroj: BBC