Chudý rybář učinil objev, který mu zcela změnil život. Velrybí výměšek má hodnotu milionů

Fotografie: Depositphotos

Čtyřiašedesátiletý chudý rybář našel na pláži to, o čem si původně myslel, že je to „velká hrouda tuku“, ale později zjistil, že ho objev obohatí.

Dne 22. června byl Prachin Phuekphisut se svými vnoučaty na pláži v provincii Trat, když našel velké hrudky „tuku“. Vzal si objev domů v naději, že by ho mohl k něčemu použít, ale všiml si, že vrchní vrstva, měkká a lepkavá, se teplem roztavila a odhalila neobvyklý kámen. Příbuzní měli podezření o co se jedná, a doporučili mu, aby se obrátil na znalce, který mu o objevu řekne více.

Chce zabezpečit vnoučata

Prachin šel na místní policii a agenti mu pomohli kontaktovat některé odborníky z Bangkoku. Brzy mu oznámili mimořádnou zprávu: rybář ve skutečnosti našel 3,4 kg vážící hroudu ambry – zjednodušeně řečeno se jedná o zvratky vorvaně, a využívá se jako drahocenná příměs k výrobě nejluxusnějších parfému. Poptávka po této surovině, jakož i její cena rok od roku stoupá.

Hlídal jsem ten den se svá vnoučata, tak jsem je vzal na koupání na pláž. Pak jsem našel velký kus tuku. Když jsem se ho dotkl, viděl jsem, že je kluzký. Měl také zvláštní zápach. Doufal jsem, že bych s ní mohl něco udělat, a vzal jsem ji domů ,“ řekl.

Hodnota ambry zatím nebyla stanovena, protože jsou potřeba další testy, ale vzhledem k předchozím podobným zjištěním by Prachin mohl kámen prodat minimálně v přepočtu za téměř 3 miliony korun. Starý rybář, který běžně vydělává asi 5 tisíc korun měsíčně, má v plánu ambru prodat, až bude znát její konečnou hodnotu a bude chtít část peněz použít na to, aby vzal svá vnoučata na dovolenou do zahraničí. Zbytek peněz odloží na jejich vzdělání. „Chci bezpečný život pro své děti a vnoučata ,” řekl.

Občas se někomu pořádně poštěstí

Na jihovýchodním pobřeží Thajska, kam zasahují proudy z Jihočínského moře a Jávského moře, se místní stále čas od času probouzejí s takovými překvapeními. V září loňského roku našel thajský rybář Narong Phetcharaj 30kg kus ambry. Od čínského obchodníka dostal nabídku 600 000 korun za kg. V roce 2018 našel 44letý Boonyos Tala-upara na ostrově Koh Samui 10kg kus ambry, který byl oceněn na 12 milionů korun.

Jinde na světě se v dubnu 2016 prodala 1,57 kg hromada ambry nalezená v Lancashire v Anglii za 1,5 milionu korun, zatímco v listopadu téhož roku našli tři ománští rybáři 80 kg ambry a prodali ho za 72 milionů korun.

Zdroj: Digi24