Chystáte se autem do Chorvatska? Poradíme vám, jak ušetřit na dálničních poplatcích

Fotografie: Depositphotos

Češi a Chorvatsko, to je tradiční spojení, které sahá ještě dál do historie než založení tohoto státu v roce 1991. Již předtím se totiž od nás hojně jezdilo na dovolenou do této krajiny, jež tenkrát ovšem patřila k Jugoslávii. A i když se dnes nabízí k prozkoumání spousta jiných, mnohdy exotičtějších destinací, pořád se do Chorvatska vracíme jako tažní ptáci. Jedním z důvodů je určitě to, že se sem dá v podstatě “na zátah” dojet autem.

Cestujeme do Chorvatska

Mezi nejoblíbenější destinace našich turistů patří Istrie s nádhernými plážemi a malebnými historickými městečky, ostrovy Hvar, Brač nebo Krk, a také Dalmácie s populární Makarskou riviérou i velkými městy, jako je Zadar a Split, která nabídnou jak kulturní vyžití a moderní architekturu, tak bohatou historii. Právě do Splitu se autem z Prahy dostanete zhruba za 12 hodin; do bližší Poreče to zvládnete i za 8. Se dvěma řidiči, kteří se občas prostřídají, to bude hračka! Během této krátké doby ale projedete hned 4 státy: Česko, Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko.

Dálniční známky a mýtné nemusí “bolet”

Tedy alespoň pokud si všechno předem dobře naplánujete. Mnozí z našich krajanů se například rozhodnou nepoužívat hlavní dálnice a vyhnout se tak většině poplatků. Radí jim s tím různé mapové aplikace. Je ale třeba počítat s tím, že se tím cestování notně prodlouží a řidiči unaví. My proto radíme raději nakoupit dálniční známky.

Pokud patříte mezi pravidelné řidiče, zřejmě již máte českou dálniční známku. Nejvýhodnější je samozřejmě ta celoroční, kterou už nemusíte lepit na čelní sklo – vše se řeší elektronicky. Dobrou zprávou pro ty, kdo aktuálně žádnou nemají, je, že u nás nivě seženete jednodenní dálniční známku, a to na adrese dalnicni znamka cz. Ovšem pozor, platí vždy do půlnoci daného dne, nikoliv 24 hodin!

I v sousedním Rakousku již sežene jednodenní dálniční známku, a to za 8,60 eur. Ideální možnost, když zemí jen projíždíte! Ani v tomto případě se její platnost ale nepočítá na hodiny. Více informací najdete na adrese jednodenní rakouská dálniční známka.

Slovinsko v tomto ohledu poněkud zaostává. Nejlevnější dálniční známka je zde ta týdenní, a protože měsíční stojí přesně dvojnásobek její ceny, nejspíš tady nic nevybádáte. Cesta na týdenní i desetidenní dovolenou po slovinských dálnících vás vyjde nastejno.

V samotném Chorvatsku se zatím dálniční známky nepoužívají. Místo toho se platí mýtné na jednotlivých úsecích dálnic, a to hotově nebo kartou v tzv. mýtnicích. Někteří řidiči je trefně nazývají “vyděračské budky”. My doporučujeme pořídit si předplacenou ENC kartu, s níž bude průjezd mýtnicemi rychlejší. Můžete tak získat i nějakou tu slevu.

Teď už vám ale přejeme příjemnou cestu, a nezapomeňte: mnohem dražší než jakékoli mýtné jsou pokuty! Nezapomeňte si proto dobře prostudovat předpisy pro všechny země, kterými budete projíždět. A stránku edalnice si pro jistotu uložte mezi oblíbené.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*