Pokud se nic nezmění, někdo v našem městě zabije stovky lidí. Opět nastala nebezpečná situace

Fotografie: Policie ČR

Oblasti kolem letišť podléhají dle předpisů zvláštní ochraně. I tak však stačí kolikrát hodně málo k tomu, aby došlo ke katastrofě. Stačí odchylka od pečlivě synchronizace.

V sobotu 27. května 2023 se pak v rizikové vzdálenosti ve vzdušném prostoru kolem osobního letadla nacházel dron. Ještě před pár lety byly tyto přístroje celkem neškodnou hračkou, většina běžně dostupných byla navíc téměř titěrná. Obecně jde o užitečný nástroj pro mnoho soukromých i veřejných aktivit. Pokrok v tomto odvětví ovšem vyžaduje změny legislativy a větší soustředění se na související rizika a možnosti.

Dronový poplach v oblacích

K velkému rozšíření těchto strojů došlo po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu. Do bojových situací se totiž dostaly i běžné komerční modely, jejich majitelé prošli kurzy vojenské taktice. Všichni si navíc začali být vědomi skutečně nebezpečného potenciálu těchto jen zdánlivých hraček. „Potvrzujeme dnešní událost, ke které ovšem došlo mimo území letiště, zhruba 40 kilometrů od letištní plochy. Piloti letounu hlásili přítomnost dronu.“

„Ten se nacházel ve vzdušném prostoru,“ oznámila polská agentura pro letové a navigační služby, Polskie Porty SA a PLL LOT. Učinili tak ve společném prohlášení z 27. května tohoto roku. Okamžitě po nahlášení přítomnost objektu byly rychle zahájeny konkrétní bezpečnostní protokoly. Polská agentura pro navigační služby skutečnost také oznámila orgánům činným v trestním řízení a Státní komisi pro vyšetřování leteckých nehod i dalším úřadům.

Neznámý dron u Chopinova letiště

Chopinovo letiště je jednou z největších tepen polského leteckého provozu. „PANSA a PPL úzce spolupracují, aby k podobným incidentům vůbec nedocházelo,“ zdůraznilo prohlášení. Stojí tak připomenout, že drony se vyrábí v široké škále velikosti a možností využití. Nejčastěji jde totiž o cca 250 gramů veliké stroje, jejichž použití nevyžaduje jakékoli zvláštní oprávnění. Pro dopravní letadlo by tedy kontakt s ním byl jako střet s mouchou.

dron
Fotografie: Pixabay

V sobotu 13. května piloti jdoucí na přistání hlásili, že dron letěl asi 30 metrů od stroje. Měl být přitom dlouhý asi 3 metry, což už není drobek. Situace se tedy rychle stala smrtelnou, protože náraz do letadla by byl katastrofou. Vojenští odborníci také neustále upozorňují na to, že Polsko je zemí v první linii. Z tohoto důvodu je třeba, aby občané i všechny zainteresované orgány měly neustále oči na stopkách. Je třeba hlásit cokoli takto podezřelého.

Zdroj: Fakt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]