Cizí předmět v oku nemusí být žádná legrace. Jak správně postupovat?

Do oka může vlétnout malá muška, spadnout řasa, prach nebo úlomek nějakého předmětu – špona, střep skla či kachličky. Nikdy to není nic příjemného. Drobné a méně nebezpečné předměty si zvládneme z oka vytáhnout sami. Někdy je však nutné navštívit lékaře. Přinášíme tipy, jak si zkusit poradit sami s méně závažnými případy.

Použijte svůj prst

Můžete se pokusit cizí předmět vytáhnout pomocí vlastního prstu, ovšem ujistěte se, že máte umyté/čisté ruce. Postavte se před zrcadlo, je-li to možné a zkuste si jednou rukou přidržet víčko uchopením za řasy a prstem druhé ruky smítko či spadlou řasu vyjmout.

Zkuste to vodou

Ideální je nějaká voda do očí přímo z lékárny, určená k výplachům, vyplatí se mít ji doma. Pokud takovou nemáte, použijte filtrovanou nebo převařenou a vystydlou vodu (zchladit ji můžete vložením do ledové lázně). Na výplach očí existuje přímo kalíšek, použít lze i kapátko nebo malou mističku, kterou přiložíte k oku a provedete výplach.

Kapesník či vatový tampon

Stává se, že si člověk nemá kde umýt ruce a nemá ani možnost vypláchnout si oko vodou. Pak vezměte čistý kapesník a smítko zkuste z oka vytřít pomocí čistého kousíčku látky. Hlavně odolejte pokušení oko třít, předmět by se mohl zarazit do oka nebo poškrábat rohovku.

Rychle mrkejte

Další možnost je pokusit se co nejrychleji mrkat, což je přirozený mechanismus. Když budete mrkat rychle, začne oko slzet a nečistota se může sama vyplavit. Někdo dokonce dokáže na povel brečet a slzet, pokud to dokážete, zkuste to.

Přetahování víčka

Uchopte jemně horní řasy a pokuste se víčko přetahovat přes spodní, díky tomu začne oko slzet a nečistota se uvolní pohybem víčka a vyplaví.

Uchošťour

Pokud máte k dispozici uchošťour, zkuste nečistotu vytáhnout jeho prostřednictvím, ale nejdříve vatovou tyčinku navlhčete.

Vydejte se k lékaři

Pokud jde o větší tělísko nebo se vám nedaří smítko z oka vytáhnout, vydejte se k lékaři. Někdy se může smítko zapíchnout a bude to vyžadovat odborný zásah.

Fotografie: Pixabay