Zdravotní přednosti cibule, česneku a křenu strčí do kapsy řadu běžných léků

Přemýšlíte, jak ochránit sebe nebo svoji rodinu před různými nachlazeními, která přichází během celého roku? Kupujete radši všemožné vitamíny v obchodě, či dáváte přednost přírodnější a levnější variantě? My jsme se zaměřili na zdravotní účinky cibulové a kořenové zeleniny.

Co s cibulí?

Cibule je zdrojem mnoha vitamínů, zejména se v ní vyskytuje vitamín B a C. Asi každý ji máme doma, ať už ji pěstujeme na zahrádce nebo pro ni chodíme do obchodu. Přeci jen, cibule je základ mnohých jídel v české kuchyni.

Možná si vzpomínáme na naše dětská léta, kdy nám rodiče podávali ze zavařovací sklenice, šťávu z cibule, oč se vlastně jedná? Cibuli si najemno nakrájíme a vkládáme jí postupně po vrstvách do zavařovací sklenice a každou vrstvu posypeme cukrem, necháme ji takto pár hodin uležet. Následně ji podáváme cca 3 x denně. Takto připravená cibule je vhodná zejména proti kašli. Šťáva je velice sladká, takže si tuto dobrotu jistě zamilujete.

Látky obsažené v cibuli mají také příznivý účinek na naše cévy, chrání je především proti jejich ucpávání. Zabraňují zvyšování hladiny nevhodného cholesterolu, tudíž snižují i riziko infarktu.

Cibulové ponožky?

Slyšeli jste už někdy o cibulových ponožkách? Cibuli si nakrájíme na kolečka nebo najemno a takto připravenou cibuli stáhneme obinadlem k chodidlu. Poté si už pouze navlečeme ponožky. Tímto způsobem z těla vyplavíme škodlivé látky a rychleji se tak zbavíme nemoci. Chodidla jsou známé svými reflexními body, přes které putuje účinek do celého našeho těla.

Cibule působí i jako účinná dezinfekce na rány. Pomůže vám proti svědivosti po bodnutí hmyzem, stačí, když si na postižené místo přiložíte rozkrojenou cibuli. Jelikož má protizánětlivé účinky, tak vás spolehlivě ochrání před vznikem infekce. O cibuli se říká, že je to přírodní antibiotikum, na jaké oblasti ještě působí?

  • Působí proti řídnutí kostí a udržuje je pevné
  • Má příznivý vliv na trávení
  • Čistí močové cesty
  • Pozitivně působí při zánětu středního ucha

Léčivý česnek

Též jako cibule je česnek nepostradatelným pomocníkem jak kuchyni, tak i při prevenci či řešení zdravotních potíží. Pyšní se zdrojem spousty vitamínů, najdeme v něm například vitamín A, B, C, jód, selen a další účinné látky.

Trpíte plísněmi na nohou? I v této věci je česnek velmi účinný. Silice, které česnek obsahuje, jsou efektivní při boji s plísněmi. Česnek rozetřete na noc na místa, která jsou postižená. Tento postup je dobré několikrát opakovat, dokud sami neuvidíte, že plíseň zmizela.

Česnek působí jako účinná prevence proti ateroskleróze. Tepny během stárnutí přirozeně ochabují a ztrácí svoji pružnost. Je prokázané, že při pravidelném užívání česneku, se tuhnutí tepen zpomaluje. Ateroskleróza je považována za nejčastější důvod úmrtí, tudíž je potřebné se před ní preventivně chránit.

Často se u nás používá i česnekový čaj, který je účinný při nachlazení nebo jako prevence. Pití takového čaje je dobré i na snížení krevního tlaku. Čaj bychom měli pít každé ráno na prázdný žaludek. Pokud již nachlazením či chřipkou trpíme, tak si připravujeme tento zázračný nápoj několikrát denně.

I na bolest zubu můžeme česnek využít. Připravíme z něj kaši, kterou můžeme smíchat s trochou soli a natřeme jej na postižené místo. Česnek nám podrážděnou oblast znecitliví a bolest začne pomalu ustupovat. Tento postup opakujeme několik dní a nejlépe vždy před spaním. Jaké jiné účinky má ještě česnek?

  • Zachovává přiměřenou hladinu cukru v krvi
  • Pomáhá na posilnění paměti
  • Zlepšuje váš sportovní výkon
  • Je vhodný i při léčbě akné

Křen jako lék

Křen nabízí spoustu vzácných látek – železo, vápník, fosfor, draslík a mnoho jiných. Tak jako cibule s česnekem, se rovněž používá v české kuchyni a při zdravotních potížích.

Křen je nejznámější při léčbě močových cest. Je silně antibakteriální a pomůže vám dostat z těla škodliviny. Jelikož ne každý je schopen sníst syrový křen jen tak, je lepší si jej například přimíchat do medu a postupně ho jíst.

Při nachlazení je výborný křen na rozpouštění hlenů v našem těle. Nejlépe si dáváme malou lžičku křenu mezi jídly. Nejlepší je, když do nastrouhaného křenu přidáme trochu citronové šťávy, která má za účinek to, že nás křen nebude dráždit tolik v žaludku.

Křen má velmi zahřívající účinek, takže ho můžeme využívat do nejrůznějších obkladů na tělo. Pomůže nám při ztuhlých svalech. Dáváme si ale pozor, jelikož křen je velmi silný a citlivějším jedincům může způsobit alergickou reakci.

Křen můžeme také použít na posilnění našich vlasů, je nejlepší ho smíchat nejlépe s olivovým olejem a následně vmasírovat do vlasů. Křen je také schopný vybělit různé pigmentové skvrny na pokožce.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]