Čtyři tipy pro perfektní městskou dovolenou

Dovolenou si chcete užít. Někoho to táhne do hor, jiného k moři a jsou i tací, kteří vyhledávají ruch velkoměsta. Architektura, historie a nálada řady měst prostě dokáže uhranout. Městská dovolená má ale svá specifika. Chcete-li si ji pořádně užít, je třeba plánovat. Na následujících řádcích najdete čtyři tipy, které vám to plánování usnadní.

1. Přemýšlejte, kdy vyrazíte

Rádi chodíte po horách? Vyrazte na hike nebo trek v létě! Milujete lyžování? Vaším obdobím je zima. Nejlépe si odpočinete na pláži? Volte opět léto! Milujete městské dovolené? Každé roční období vás může uspokojit, ale už ne v každém městě. Řada měst nenabídne v některých částech roku příliš přátelské období. A jiná jsou naopak proslulá nádherou, kterou je však možné zažít jen několik dnů či týdnů v roce. Pokud tedy například hodláte navštívit Tokio, ideální dobou je přelom března a dubna, kdy tu nádherně vykvétají sakury. Vídeň nebo Drážďany si schovejte na advent, kdy se tu konají ty nejproslulejší trhy a celé město dýchá předvánoční atmosférou jako málokteré jiné. Láká vás to do Marseille? Na začátku prázdnin je její okolí provoněné fialovými květy levandulí. A takto bychom mohli pokračovat donekonečna.

Naopak zimní promrzlý Winnipeg nebo Peking asi nejsou nejlepšími místy, kde strávit dovolenou. To samé lze s úspěchem napsat i o letní Káhiře, kde vás naopak sežehne spalující slunce a sucho. Vyberte si proto své vysněné město a zkuste si něco najít o tom, jak vypadá v různých částech roku.

2. Ušetřete na letenkách

Termín bychom měli, tak teď se ještě do cílové destinace dostat. Není-li, lidově řečeno, za bukem, je nejlepším dopravním prostředkem letadlo. Ušetříte spoustu času, a tím déle si můžete dovolenou užívat. Nebojte se, že by to stálo majlant. Města jako Londýn, Barcelona, Paříž nebo Praha levné letenky snad přitahují. Jen je třeba jít jim trochu naproti. Stačí zvolit správný srovnávač letenek a vybrat si ty nejvýhodnější. A jak poznáte ten správný? Začněme třeba tím, že na jednom místě ukáže nabídku všech leteckých společností. Tu si můžete nejen prohlédnout, ale rovnou i letenky zarezervovat. Hledání v kvalitním srovnávači není nijak náročné. Naopak je rychlé, jednoduché a intuitivní. Ty nejlepší pak nabízejí i flexibilní možnost platby. Tu si můžete rozložit na několik splátek nebo i odložit na později. Takhle vypadá správný začátek dovolené!

3. Promyslete, kde se ubytujete

Stejně jako letenku je třeba vybírat i místo, kde se ubytujete. Jistě, někomu vyhovuje rodinný penzion, někdo raději velký hotel nadnárodní společnosti, v němž se cítí jako doma, protože ve stejném už byl ubytovaný v minulosti desetkrát, jen jinde. Toto by však nemělo být jediným kritériem vašeho výběru.

Dojem z městské dovolené bude také hodně závislý na tom, v jaké části města budete mít zázemí. Zvolíte-li centrum, budete nadšeni z toho, že stačí vyjít před hotel a můžete si užívat všeho, co jste v daném městě chtěli vidět. Na příkladu naší matičky Prahy si ale jistě dovedete představit, že to může také znamenat, že klidných nocí si moc neužijete. Řada měst žije hlavně v noci. V takových je snad lepší vybrat ubytování na předměstí. Vždy ale zjišťujte, jak daleko je zastávka veřejné dopravy a jak dlouho tramvají, metrem či autobusem za památkami do centra pojedete.

Jako vždy existuje i zlatá střední cesta. Tou je ubytování mimo hlavní jádro ovšem stále v širším centru města. Ideální jsou čtvrti, které nepatří jen turistickému ruchu, ale kde bydlí nebo ještě lépe pracují i místní obyvatelé. Spojení sem bývá skvělé a můžete si tu užít i klid a například i lepší ceny než v samotném historickém jádru.

4. Nechte si něco i na příště

Čtvrtý tip je takovým malým cestovatelským klišé, ovšem pro městskou dovolenou platí více než pro jinou. I když si naplánujete dlouhatánský itinerář, který se v průběhu dovolené začne hroutit, vy buďte v klidu. Udržet si chladnou hlavu v pulzujícím velkoměstě nebývá jednoduché, ale vám jde přece o zážitek z dovolené. Vyhraďte si čas na odpočinek, kávu či drink na terase a sledování okolního ruchu, na projížďky hromadnou dopravou z konečné na konečnou… Jen tak si přivoníte k té opravdové atmosféře každého města. A že nestihnete vidět všechna zajímavá místa? Nevadí! Vždyť se sem jednou můžete podívat zase. A až budete příště kupovat letenky do Dubaje, do Tokia, do New Yorku nebo kamkoliv jinam, uvidíte, že se tam budete znovu těšit.