Ďábelská kometa předvádí své rohy planetě Zemi. Blíží se k nám a svou krásu nejlépe ukáže začátkem června 2024, kdy se ocitne v nejbližší možné vzdálenosti.
K Zemi míří kometa, a ne jen tak obyčejná. Po dlouhých 71 letech se vrací Pons-Brooks, která prodělala své druhé vzplanutí v říjnu 2023, kdy jí „narostly rohy“, takže září jako malá hvězda a do vesmíru rozptyluje chladné magma, uvádí ScientificAmerican. Přestože je nádherná, otázka zní, zdali je pro naši planetu nebezpečná.
Ďábelská kometa se blíží k Zemi
Kometa, která získala příznačný název Ďábelská, oficiálně 12P/Pons-Brooks, je kryovulkanická kometa, jinými slovy studená sopečná, jež je tvořena pevným jádrem s obsahem ledu, prachu a plynu. Je obklopena mlžným oblakem plynu, jemuž se říká koma, unikajícího z nitra komety. Výbuchem komety máme na mysli nahromadění plynu a ledu v jejím jádru, které nevydrží takový obsah a exploduje. Kryomagma se trhlinami vzniklými v jádru komety rozplyne do vesmíru.
Přesně k tomu došlo začátkem října 2023. Exploze si všiml amatérský astronom, profesor biologie v důchodu, Eliot Herman, jak uvádí server Space. Ďábelskou kometu, poprvé objevenou v roce 1812, pozoroval téměř každou noc ze svého místa v Arizoně. Uvedl, že kometa podstoupila stonásobný nárůst jasnosti.
Vědci zaznamenali obří asteroid, který letí směrem k Zemi. V její blízkosti bude 2. února
Začátkem června bude nejblíže Zemi
Pohled na Ďábelskou kometu bude nejlepší 2. června letošního roku, kdy se k Zemi dostane na svou nejbližší vzdálenost. Od naší planety se bude nacházet 232 milionů kilometrů daleko, což je asi 1,5 násobek trasy Země od Slunce. Pokud vás zajímá, zdali pro naši planetu představuje nějakou hrozbu, tak můžete být zcela klidní. Ďábelská kometa, jak uvádí web Astronomy, není pro Zemi žádným nebezpečím, protože neprotíná oběžnou dráhu Země kolem Slunce.
Ďábelská kometa bude míjet Slunce v perihéliu, konkrétně ve vzdálenosti 0,8 astronomických jednotek (119,7 milionů kilometrů). Jedna astronomická jednotka je průměrná vzdálenost mezi Zemí a Sluncem. Kometa je tedy celkem blízko Zemi, ale ne natolik, abychom se jí museli bát. O dalších kometách, například nově objevené kometě Nishimura, jsme již psali na SvětěKreativity.
Napište komentář