Češi mají jedinečnou příležitost vidět fascinující kometu, která se znovu vrátí až v roce 2094

Fotografie: Freepik

Od května do srpna bude na noční obloze pozorovatelná kometa, která se k Zemi vrací jen jednou za 70 let. Připravte si dalekohledy.

Jedinečná příležitost, která se naskytne jen jednou za život. Právě vstupuje na viditelnou oblohu kometa 13P/Olbers, která bude pozorovatelná přes celé léto, uvádí SkyAndTelescope. Objevena byla již roku 1815 Heinrichem Olbersem. Znovu ji bude možné spatřit až v roce 2094. Oprašte dalekohledy a nezapomeňte si v létě udělat čas na pozorování noční oblohy.

K Zemi se vrátila po 69 letech

Po celé léto budou mít možnost nadšenci sledovat vzácnou kometu, která se k Zemi přibližuje zhruba jednou za 70 let. Jedná se tedy o jednu z těch komet, již většina lidí může spatřit opravdu jen jednou za život. Kometa 13P/Olbers byla poprvé zaznamenána 6. 3. 1815 v německých Brémách, kde ji pozoroval lékař a fanda astronomie Heinrich W. M. Olbers.

Pozdější výpočty ukázaly, že oběžná dráha komety je 74,1 let, ačkoliv se v každém cyklu její návrat drobně liší. Od konce května bude pozorovatelná po 69 letech, přičemž nejlépe viditelná bude během srpna, kdy, jak uvádí web Astro, bude kometa skoro 15° nad obzorem na začátku astronomické noci.

Předpověď Nostradama na zbytek roku 2024: Tyto události pohnou světem

K pozorování postačí menší dalekohled

„V období konce května a červnového novoluní ji najdeme v souhvězdí Vozky. Na přelomu června a července se bude nacházet v souhvězdí Rysa mezi Blíženci a Velkou medvědicí a v létě projde pod nohama tohoto velkého zvířete noční oblohy, tedy zdánlivě pod Velkým vozem,“ cituje TN astronoma Martina Gembece.

noční obloha
Fotografie: Freepik

Kometa 13P/Olbers patří k těm méně výrazným, a proto bude pouhým okem jen stěží viditelná. Rozhodně by však neměla uniknout pozorovatelům i s menšími dalekohledy. Znovu se k Zemi přiblíží až 10. ledna 2094. Rozhodně tak stojí za to si během léta udělat čas a vyrazit s dalekohledem na pozorování noční oblohy. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali o jiném pozorovatelném tělesa na obloze. Ďábelská kometa míří k Zemi, nejlépe viditelná bude 2. června.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*