Demence se neobjevuje jen u starších lidí! Devět symptomů, které naznačují, že je třeba zbystřit

Demence je brána jako zdravotní problém, který se nejčastěji vyskytuje u starších lidí. Pokud se podíváme na statistiky, tak u lidí starších 65 let se objeví u 6 – 7 lidí ze sta. U lidí starších 80 let je to dokonce až dvojnásobek. Mnoho lidí také žije v přesvědčení, že se týká skutečně jenom starších lidí. Tak tomu ale není, jelikož objevit se může i u těch mladších. Nástup demence navíc není okamžitý. přichází postupně a tělo na to upozorňuje. Jak? Podívejte se na těchto 9 příznaků, které vám pomohou diagnostikovat tento nastupující zdravotní problém.

Určení místa a času

Pokud vám někdy přijde, že si vůbec nepamatujete konkrétní úsek cesty a to, jak jste ji zvládli, buďte na pozoru. Může to značit prvotní nástup demence. Příkladem jsou hlavně známé cesty, třeba do nejbližšího obchodu. Zkuste se v něm příště zastavit a v hlavě si zmapovat cestu – jak dlouho trvala, kudy jste šli, jaká auta jste potkali. Víte to? Potom je vše v pořádku. Pokud ne, může to značit možnou přicházející demenci.

Psaní textu

Připadá vám, že při psaní čehokoliv se objevují problémy s tím, že si nemůžete vybavit známá slova a že dochází také k tomu, že se vám hůře skládají věty? Může jít o komplikace spojené s vaší koncentrací, což může opět celkem jasně naznačovat počáteční stádia demence. A je jedno, zda se píše dopis vašich blízkým, nebo naopak píšete něco, co má oficiální charakter.

Potíže s krátkodobou pamětí

Řekněte, pamatujte si, co jste měli včera k jídlu? Nebo co jste dělali, s kým jste byli a o čem jste si povídali? Pokud to víte, je vše v pořádku. Pokud ne, naznačuje to buď na vaši určitou laxnost a apatii, nebo na první známky demence. Právě velmi špatná krátkodobá paměť je jejím prvotním projevem. K tomu všemu se může přidat i drobná zapomětlivost spojená s tím, že nevíte, kam jste si včera odložili nějakou věc.

Výkyvy nálad

Máte jednu dobu dobrou náladu a po chvíli je tomu zase naopak? Potom to může být opět známka nastupující demence. Jestliže nemá vaše změna nálady zjevnou příčinu, rozhodně je třeba si tohoto symptomu všímat. Už jenom proto, že na samotném počátku může jít jenom o výkyv nálady, ale později může dojít k tomu, že se objeví třeba psychické problémy směřující až k depresi. Kromě toho nezapomínejte také na to, že výkyvy nálad mohou ovlivnit i vztahy s vašimi přáteli a kolegy.

Problém s mluvou

Ty problémy, co se objeví u psaní dopisů a textů, se mohou následně objevit také u mluvení. Máte problém najít ta vhodná slova, která ve větě použijete. Ti může znamenat časté záseky, než si na dané slovo vzpomenete. Nutno dodat, že se nemusí jednat o žádná málo používaná a cizí slova, ale může se jednat o slova, která jsou zcela běžná a která jsou používána neustále. I to značí, že se dost možná objevuje prvotní stádium vaší demence.

Neustálé opakování

Někomu něco říkáte a po několika dnech, nebo týdnech mu to říkáte znovu. Ne proto, že se mu daný příběh líbil, ale proto, že už si nepamatujete, že jste mu ho neříkali. Nebo naopak žijete v domnění, že ho slyšel, ale přitom jste mu ho neřekli. To ukazuje na potíže s vaší pamětí, které je na místě raději řešit. Opět zde musíme zmínit i společenskou stránku, kdy můžete být ve svém okolí pro opakování stále stejných věcí otravní.

Nezájem o oblíbené věci

Měli jste své zájmy, své koníčky a aktivity, ale nyní už se jim tolik nevěnujete? Pokud nejsou důvodem třeba pracovní a rodinné povinnosti, které vám berou čas, může to ukazovat na nastupující demenci. Jejím vlivem dochází k tomu, že se vaše oblíbené činnosti stávají nezajímavými, a to bez jakékoliv zjevné příčiny. Často se jim začnete vyhýbat i proto, že vyžadují určitou vaši aktivitu, která vás obtěžuje. A to nejenom fyzickou, ale třeba i tu mozkovou.

Problémy s koncentrací

Máte se na určitou věc soustředit, ale najednou vám připadá, že to v podstatě nejde a že jste myšlenkami jinde, než máte být? I to může ukazovat na zdravotní problém. Když se nesoustředíte na rozhovor s někým blízkým, není to ještě tak velký problém. Ten naopak může nastat ve chvíli, kdy se nesoustředíte na důležité věci třeba v práci, což může mít i fatální následky.

Komplikovanější běžný život

Zdá se vám, že vám dělají problémy běžné činnosti, jako možnost jít na nákup, uvařit si, něco si objednat, nebo se postarat o domácnost? Máte problémy s plánováním těchto věcí a raději je přestanete dělat, protože je to pro vás náročné? I to může být jasný příznak nastávající demence. Proto je dobré problém rychle a také aktivně řešit.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]