Designové trendy v bydlení pro podzim 2019

Plánujete nové bydlení? Některé části v interiéru už nejsou co bývaly nebo neslouží tak, jak by měly? Nebo jen přišel čas na něco nového? Načerpejte inspiraci v nejnovějších designových trendech a vytvoř si bydlení snů.

Zajímavé novinky v oblasti interiérového designu a spousty inspirace vám přináší Liniedesign.cz. Přijďte se poradit do moderního designového studia v centru města Plzně, nechte se strhnout novinkami, inspirujte se a vylaďte svůj domov k dokonalosti. Nebojte se změny.

Čím se letos na podzim můžete inspirovat?

Celý letošní rok se nese ve znamení minimalismu, udržitelnosti, hravosti a návratu k přírodě. Právě ochrana životního prostředí se stává klíčovým elementem všech domácností. U materiálů se tedy hledí především na jejich kvalitu, životnost a ekologické zpracování. Ruku v ruce s udržitelností jde minimalismus. Minimalistický interiér se vyznačuje jednoduchostí, čistými liniemi, vzdušností a funkčností.

Velké oblibě se těší otevřené a vzdušné prostory plné světla. Těch dosáhnete propojením několika místností v jednu. Královnou barev v letošním roce je pozitivní korálová, která váš interiér zútulní a rozzáří. Do popředí se opět dostává čistá a neutrální bílá barva. Neplatí to ovšem pro kuchyně, kde vévodí spíše tmavší barvy

Otevřené prostory s velkým množstvím světla

Jedním z výrazných trendů, nejen letošního roku, je otevírání prostoru a propojování hned několika místností v jednu. Klasické propojení obývacího pokoje s jídelním prostorem a kuchyní je oblíbené již několik let. Aktuálně ale přichází do módy spojení i dalších místností, jako je například propojení koupelny s ložnicí nebo ložnice s pracovnou a šatnou. 

Spojení dvou nebo tří místností do jedné je velmi praktické a pohodlné, ale je důležité nenarušit jejich intimitu a mít je tedy nepřímo odděleny. A jak tedy rozčlenit tyto velké obytné prostory? Jednotlivé zóny od sebe můžete jednoduše oddělit barvami, ať už výmalbou zdí nebo kontrastními doplňky.

Oblíbeným a hojně využívaným “rozdělovačem” jsou například kuchyňské ostrůvky. Prostor ale můžete rozdělit také za pomoci schodů, nižších zídek nebo skleněných příček. Právě při nenásilném rozdělení koupelny a ložnice jsou často využívány skleněné příčky i celé prosklené zdi. 

Místnosti lze opticky oddělit také efektním nasvícením. Jednotlivé části prostoru jednoduše rozdělíte různými typy svítidel – rozdíl může být v barvě, tvaru nebo materiálu. Pokud umístíte svítidla do různých výšek, vzniknou vám samostatné zóny v podstatě bez práce.

Co nejblíže přírodě

Udržitelnost a ochrana životního prostředí jsou žhavá témata dnešní doby. A kromě jiného jsou také součástí interiérového designu. Už žádné kožešiny, kožené sedačky nebo doplňky z peří. Ke slovu se hlásí ekologie a v interiéru tak aktuálně naleznete především přírodní a ekologicky šetrné materiály. Organické materiály, jako je dřevo, kámen, ale i živé květiny mají letos rozhodně zelenou.   

Zaměřte se na jednoduchý dřevěný nábytek a podlahy, přírodní tkaniny, jako je len, bavlna nebo juta a doplňky s přírodními vzory či potisky. Zajímavé jsou také produkty z recyklovatelného papíru. A asi tím nejjednodušším způsobem, jak vyladit interiér v přírodním stylu, je využití rostlin.

V kurzu jsou také tzv. vertikální zahrady. Ty byly dříve součástí především kanceláří a velkých business center, ale aktuálně je můžeme najít také v našich domácnostech. Rostlinami jsou posety příčky, části stěn, ale i celé zdi. Vertikální zahrady, a rostliny celkově, jsou nejen zajímavým designovým prvkem, ale mají pozitivní vliv na naši psychiku – přispívají ke snižování stresu, únavy i pocitu úzkosti.

V ložnici nesmí chybět postel s výrazným čelem

Ložnice je naší relaxační zónou a místem odpočinku. A hlavní roli při odpočinku hraje kvalitní a zároveň pěkná postel. Právě na ty se v letošním roce zaměřili bytoví designéři a architekti. Trend letošního roku velí jasně – masivní postele disponující dominantním čelem. Přesně takové postele jakou přímo stvořené pro váš kvalitní spánek.

Kromě toho, že je postel s výrazným čelem zajímavým designovým prvkem, má i spousty dalších výhod. Čelo postele je praktické nejen při snídaních, kdy se můžete pohodlně opřít, ale také při večerním čtení oblíbené knihy, jelikož na něj můžete připevnit lampičku. V případě, že máte postel umístěnou v prostoru, čelo postele udrží polštáře na svém místě.