V parku na děti číhalo nebezpečí. Když matka viděla, s čím si hrají, okamžitě je odvedla

chlapci na dětském hřišti
Fotografie: Freepik

Velké štěstí měly dvě děti, které byly s maminkou na procházce. Po kamenné zídce zde lezla roztomilá chlupatá věc. Naštěstí se jí děti nedotkly, jinak by zažily ukrutnou bolest.

Když si maminka se třemi dětmi vyrazila na procházku do parku, ještě netušila, co je ten den čeká. Zatímco se věnovala nejmladšímu dítěti v kočárku, její dvě starší děti narazily na chlupatou věc, která lezla po kamenné zídce. Maminka se šla podívat, co děti prozkoumávají. Byla překvapená, protože nikdy nic podobného neviděla. Řekla jim, ať se toho raději nedotýkají. Když přišla na to, oč se jedná, ulevilo se jí. Zabránila totiž velmi nepříjemným komplikacím, které by děti potkaly, kdyby na chlupatou věc sáhly.

Pod srstí se skrývají jedové bodlinky

„Nikdy jsem nic takového neviděla,“ říká mladá maminka Leslie. Vytáhla mobilní telefon a začala zvláštní chlupatou kuličku natáčet. Když si vyhledala na internetu, o co se jedná, spadl jí kámen ze srdce. Oddechla si, že ji instinkt nezklamal a nenechala děti, aby na roztomilou věc sahaly. Jednalo se totiž o housenku můry Megalopyge opercularis, které se říká také flanelová můra.

Ta vypadá na první pohled velmi roztomile, dokonce má i zahnutý chlupatý ocásek jako kočka. A protože i její srst připomíná právě tu kočičí, říká se jí v hovorovém jazyce „čiči housenka“. Rozhodně však není radno si její kožíšek hladit. Pod ním má totiž ukryté drobounké ostny, které mohou způsobit i vážné zdravotní potíže, pokud se zapíchnou do kůže.

Nejhorší bolest v životě

Lidé, kteří s touto housenkou měli tu čest, popisují její píchnutí jako nejhorší bolest v životě. Jed může zůstat lokalizovaný jen v místě vpichu. Velmi často se však rozšíří do celé končetiny. Kůže zarudne a jed způsobuje velmi silnou bolest, kterou někteří přirovnávají ke zlomené kosti. Navíc se mohou objevit bolesti břicha, zvracení, bolesti hlavy, bolest na hrudi a potíže s dýcháním.

Obzvlášť pro malé děti a alergiky může toto setkání skončit pobytem v nemocnici. Tato můra se vyskytuje na jihovýchodě USA a ve Střední Americe. Obvykle se pohybuje vysoko v korunách stromů a většina lidí se s ní během života ani nesetká. Mnoho lidí tak ani netuší, že je tak jedovatá a měli by se před ní mít na pozoru. Její srst totiž opravdu láká k pohlazení.

Místo ledovat a při potížích vyhledat lékaře

Entomoložka Nancy Hinkle ukazuje, jak pomocí lepicí pásky odstranit z kůže malé jedovaté ostny, které zde mohou zůstat zapíchnuté. Poté by si postižený měl místo potřít octem, jenž dokáže jed neutralizovat, a následně zmírnit bolest přikládáním ledu. Pří vážnějším průběhu je vhodné navštívit lékaře, který může podat antihistaminika a jiné účinné léky.

chlupatá můra
Fotografie: Freepik

V komentářích pod videem popisuje mnoho lidí vlastní zkušenost s touto housenkou. Obvykle je píchla právě v dětském věku, kdy byli zvědaví a chtěli se chlupatého zvířátka dotknout. Některým se nestalo nic, jiní popisovali, že se jedná o tu nejhorší bolest, jakou v životě zažili. Všichni se však shodují, že k těmto roztomilým kuličkám opravdu není radno se přibližovat.

Zdroj: Expressen

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*