„Je to jako bodnutí vosou, ale smrtelně horší,” varování před chlupatou housenkou, která je na první pohled neškodná

Fotografie: Needpix

Od počátku věků si lidé vyvinuli přirozené instinkty, aby poznali, od kterých zvířat je lepší si držet odstup. Většina divokých zvířat je pro nás sice neškodná, ale přesto je lepší ostražitost.

Leslie byla se svým dítětem a dvěma dalšími batolaty v parku, když její pozornost upoutal jakýsi chlupatý tvor ve tvaru koule. Byla malá a na první pohled vypadala neškodně, ale žena instinktivně cítila potřebu držet se stranou. Popadla tedy děti a vzdálila se od maličkého tvora. Ukázalo se, že to bylo moudré rozhodnutí. Pod srstí tvora se totiž skrývalo opravdové nebezpečí a Leslie doufá, že její příběh bude varovat ostatní, aby si od tohoto chlupáče drželi odstup.

Na pohled neškodná, při pohlazení nebezpečná

Jednalo se o larvu Megalopyge Opercularis neboli kočičí housenku. Název pravděpodobně odkazuje na podobnost housenky s hebkou srstí kočky. Avšak i přes svůj neškodný vzhled tento hmyz produkuje jed, jenž lidem může hodně ublížit. Samotná larva je pokrytá chloupky, které skrývají toxické štětiny. Hmyz se nachází na většině území Spojených států, výhradně mezi Floridou a New Jersey.

Bolest je silná a může být i smrtelně vážná

„Je to jako bodnutí vosou, ale daleko horší,” řekl etnolog Don Hall National Geographic. Bolest údajně zasáhne okamžitě a zhorší se, jakmile se tvor začne lepit. Z popálení vás dokonce mohou bolet kosti. Jak moc to bolí záleží na tom, kde se spálíte a kolik jehel máte zapíchnutých v kůži. Lidé, kteří byli spáleni, hlásili ostrou bolest trvající až 12 hodin. Většina případů se objevila na Floridě, kde po bodnutí housenkou museli nedávno odvést mladou dívku do nemocnice. V podstatě se stačí jen nechtěně otřít o strom a tato bizarní housenka vám může způsobit problémy.

Jak postupovat po bodnutí

Pokud vás tato housenka někde na dovolené v USA píchne, měli byste použít pásku k odstranění jedovatých chlupů. Poté místo jemně omyjte mýdlem a vodou. Podle National Capital Poison Center můžete také použít hydrokortizonový krém nebo jedlou sodu, pokud místo bodnutí začne svědit. Jestliže se váš stav zhorší, vyhledejte ihned lékařskou pomoc.

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]