Myslel si, že ho kousl obyčejný podzimní hmyz. Brzy však skončil na pohotovosti ve vážném stavu

Fotografie: ProjectManhattan / Creative Commons / Attribution 2.0

Mělo to být krásné sobotní odpoledne, které rodina trávila prací na zahradě. Mladý syn však skončil ve vážném stavu v nemocnici. Nikdo nejdříve nevěděl, co se mu stalo.

Každý se už někdy setkal s nepříjemným štípancem nebo kousnutím od hmyzu. Pokud však nejsme alergičtí, žádné vážné následky nám nehrozí. Tohoto chlapce si však vyhlédla jedovatá housenka, která je poměrně vzácná. Kontakt s ní ovšem může člověku způsobit velmi nepříjemné zdravotní problémy, jež si vyžádají zásah lékaře.

Chlapci bylo čím dál hůř

Logan Pergola, teprve 15letý chlapec, si také nejdříve myslel, že ho kousl nějaký nepříjemný hmyz. Přestože ho postižené místo bolelo a svědilo, ještě chvíli pokračoval v práci na zahradě. Bolest v ruce se však neustále stupňovala. Měl na postiženém místě zvláštní vyrážku, která nevypadala jako jedno kousnutí.

Jeho matka mu místo potřela rozkrojeným česnekem, který se používá na neutralizaci jedu po hmyzím bodnutí. Ničemu to však nepomohlo. Ruka ho bolela stále více a měl pocit, jako by mu hořela. Rodičům bylo jasné, že taková reakce na štípnutí hmyzem není normální. Syna tedy naložili do auta a spěchali na blízkou pohotovost.

Po příjezdu do nemocnice už nemohl ani chodit

V době příjezdu už Logan ani nemohl stát na nohou a dováželi ho k lékaři na invalidním vozíku. Bylo mu velmi špatně a byl letargický. Matka si uvědomila vážnost situace, když viděla, jak se lékaři jejího syna velmi rychle a s velkou vážností ujali. Ještě netušili, co se sním děje, ale jeho stav si vyžadoval rychlý zásah. Okamžitě mu nasadili infuzi s léky. Jed z rány se však i nadále šířil a vyrážka se mu rozšířila až na hrudník. Pod vlivem jedu ho popadl nekontrolovatelný třes.

Fotografie: Freepik

Následující tři hodiny byly dramatické, infuze z léky však začaly zabírat. Účinek jedu slábl a chlapec se brzy začal cítit lépe. Na to, s čím se Logan potkal, přišla jeho matka díky internetu. Pátrala po tom, jaký hmyz by mohl svým kousnutím způsobit takovou silnou reakci. Nakonec se ukázalo, že se jednalo o housenku můry fialové, která má ve svých chloupcích velmi silný jed. Stačí, abyste se oni otřeli, a z jejich ostrých štětinek se jed dostane rychle pod kůži.

Při práci na zahradě si už bude dávat větší pozor

Přestože se jedná o silně jedovatou housenku, matka si zároveň zjistila, že po kontaktu s ní zatím nikdo nezemřel, a tak doufala, že její syn zrovna nebude první. Poté, co se mu ulevilo, umístila jeho maminka varovný příspěvek na facebook, aby si lidé dávali pozor na tento typ housenky. Sama uvedla, že když viděla, jak vážný stav vyvolala tento jed u jejího velkého syna, neumí si představit, co by mohl způsobit malému dítěti.

Fotografie: Freepik

Logan se brzy zotavil, ale na setkání s touto housenkou nemá moc pěkné vzpomínky. Snaží se dávat si větší pozor, když pracuje venku na zahradě. Housenka můry fialové se vyskytuje v Severní Americe a u nás nám setkání s ní naštěstí nehrozí. Navíc nemusí vždy končit tak dramaticky jako u Logana, ale i bez komplikací bývá místo po kontaktu s jedovatými chloupky velmi bolestivé.

Zdroj: Daily Mail

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*