Dívka náhle skončila ve vegetativním stavu. Vězněm vlastního těla byla dlouhé 4 roky

Fotografie: Freepik

Mladá žena prokázala neuvěřitelnou sílu vůle. Svůj boj o život nevzdala i přesto, že byla 4 roky vězněm ve vlastním těle a lékaři jí nedávali žádnou šanci na přežití.

O mladé ženě jménem Victoria Arlen jste již možná slyšeli. Jedná se o velmi populární televizní moderátorku, modelku a paralympičku. Co ovšem pravděpodobně neznáte, je její pohnutý životní příběh. V pouhých jedenácti letech musela čelit něčemu, co ji navždy poznamenalo. Skončila ve vegetativním stavu, v němž setrvala „nekonečné“ čtyři roky. Za tu dobu nicméně byla schopná vnímat vše, co se kolem ní dělo – a jen kvůli tomu dostala novou motivaci žít.

Nadějná atletka, jejíž osud všechny hluboce zasáhl

Victoria Arlen se narodila 26. září 1994 v Bostonu (Massachusetts, Spojené státy americké) jako jedno z trojčat. Dívka tak má ještě dva stejně staré bratry. Její otec je vášnivým hokejistou, není se proto čemu divit, že ke sportu vedl i své děti. Victoria byla během svého dětství považována za velmi nadějnou atletku, milovala tanec a plavání. Ovšem její slibně rozjetá kariéra vzala za své, když jí v pouhých 11 letech začaly sužovat zdravotní potíže.

Fotografie: Freepik

Zdravotní obtíže se u dívky rozvíjely postupně, avšak v souhrnu měly rychlý spád. Victoria nejprve pociťovala zvýšenou únavu, posléze byla často nachlazená, kašlala a lékaři jí diagnostikovali astma. Nemoci ovšem pokračovaly i nadále – kašel vystřídal zápal plic a objevily se synkopy (náhlé a krátké ztráty vědomí). Jakmile začala ztrácet vědomí, trvalo pouhé dva týdny, než se objevily i závažnější symptomy – dívka postupně ochrnula, ztratila schopnost mluvit, jíst i jinak komunikovat.

Dnes je úspěšnou ženou, která je plná lásky a pokory

Jak byla Victoria méně a méně přítomná, o to více byla její matka a rodina znepokojená. Když ve svých jedenácti letech upadla do vegetativního stavu, lékaři zjistili příčinu jejích obtíží. Mohla za to dvě autoimunitní onemocnění, která propukla naráz – tzv. transverzální myelitida a tzv. akutní diseminovaná encefalomyelitida. Ačkoliv jí lékaři podávali všemožné léky, zůstala dívka ve vegetativním stavu dlouhé čtyři roky.

Během této doby se nemohla hýbat ani komunikovat. Její rodina očekávala to nejhorší. Avšak Victoria byla ve svém těle stále přítomná – vše viděla a slyšela. Nemožnost spojení se svými blízkými, jí způsobovala záchvaty paniky a děsu. Vše se změnilo v momentě, kdy lékař její matce sdělil, že dívka zemře. V tu chvíli se její maminka rozplakala (bylo to poprvé a naposledy, co ji Victoria viděla plakat) a ona se odhodlala přežít za každou cenu.

Až v roce 2010, poté, co jí lékaři opět změnili medikaci, se Victorii podařilo několikrát zamrkat na její maminku. Od té doby uběhlo ještě mnoho času, ale dívka pomalu zotavovala. Postupně začala zase mluvit, jíst, a nakonec i chodit.

V roce 2015 získala místo jako sportovní moderátorka u společnosti ESPN, v roce 2017 se zúčastnila pořadu Dancing with the Stars a v roce 2020 se stala spolumoderátorkou pořadu American Ninja Warrior Junior.

Zdroj: YouTube / Today

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]