Dokonalé mrkvové hranolky s česnekovou omáčkou

Když děti odrostou a mají již svou hlavu, je někdy pro rodiče nadlidský výkon, dostat do nich i trochu té zdravé zeleniny. Když chtějí hranolky, lze se vyhnout těm nezdravým. I vy můžete svým potomkům připravit třeba hranolky mrkvové, kterými doplní vitamíny a přidanou hodnotou bude i to, že skvěle chutnají. Rozhodně osloví i vás samotné. S česnekovou omáčkou jsou vynikající!

Co budete potřebovat na mrkvové hranolky?

Než se pustíte do přípravy této dobroty, obstarejte si následující suroviny:

  • 2 až 3 větší mrkve
  • čtvrt lžíce tvrdého strouhaného sýru
  • velkou lžíci sušeného česneku
  • velkou lžíci slunečnicového oleje

Také budete potřebovat: sůl a mletý pepř dle chuti a čtvrt lžíce čerstvé, nebo sušené petrželky. Na česnekovou omáčku si připravte: 2 lžíce bílého hustého jogurtu, lžíci citronové šťávy, sůl, pepř a také česnek dle chuti.

Jak postupovat při přípravě mrkvových hranolek?

Nejprve si očistěte škrabkou mrkve a opláchněte je ve studené vodě. Ostrým nožem je následně pokrájejte na špalíčky připomínající hranolky. Tyto mrkvové kousky vložte do mísy se strouhaným sýrem, sušeným česnekem, solí, pepřem a petrželkou. Zakápněte slunečnicovým olejem a dobře promíchejte, aby se všechny chutě propojily.

Fáze pečení mrkvových hranolek a příprava česnekové omáčky

Okořeněné mrkvové špalíčky rozložte na plech vystlaný pečícím papírem a dejte péct do trouby na 30 až 35 minut při 200 stupních Celsia. Hotové mrkvové hranolky poznáte podle jejich zlatavé barvy. Než se zelenina upeče, připravte si česnekovou omáčku v malé misce, kterou zhotovíte smícháním bílého jogurtu, citronové šťávy, soli, pepře a případně také trochy sušeného nebo čerstvého česneku.

Servírování mrkvových hranolek

Upečené mrkvové hranolky podávejte s česnekovým dipem, nebo třeba jen s obyčejnou zakysanou smetanou. Pokud děláte mrkvové hranolky pro skutečně malé děti, česnek raději vynechejte, nebo jej v receptu omezte na minimum. Přejeme dobrou chuť!

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]