Domácí ciabatta snadno a rychle. Stačí jenom čtyři ingredience

Můžete ji sice kopit, ale chuti kterou bude mít vaše domácí ciabatta, se ta z obchodu nikdy nedokáže rovnat. Přesvědčte se a upečte si známé italské pečivo podle tohoto receptu. Je vhodný i pro začátečníky, což vám odhalí jak postup, tak i seznam ingrediencí.

Stačí jenom 4 věci

Unikátní je tato domácí ciabatta už v tom, že na její přípravu vám stačí jenom 4 ingredience. Nic více nebudete potřebovat. A o co se přesně jedná? Jde o tyto suroviny:

  • 450 g mouky
  • 400 ml vody
  • 2 g suchého droždí
  • 1 lžička soli

Zpracujte těsto

Díky suchému droždí není třeba řešit kvásek. Postačí, když jako základ použijete prosátou mouku, ke které vmícháte sůl a také droždí. A potom postupně přilévejte vodu a tvořte požadované těsto. Když jste s jeho konzistencí spokojen i, nechte ho odpočívat v míse přikryté utěrkou při pokojové teplotě.

Těsto bude takzvaně kynout. A aby se domácí ciabatta opravdu povedla a byla jemná a nadýchaná, mělo by těsto takto kynout opravdu dlouho. Tedy zhruba 12 – 18 hodin, při pokojové teplotě. Této doby se nebojte, jelikož v těstě není nic, co by se mohlo zkazit.

Připravte pečivo a to upečte

Když doma uplyne, vezměte vál, ten důkladně pomoučete a vyklopte na něho těsto. A rukama ho začněte tvarovat do požadovaného tvaru. Aby byla ciabatta správná, měly byste docílit tvaru, který bude připomínat veku. Takto ještě nechte zhruba 2 – 3 hodiny odpočívat, opět při pokojové teplotě.

Potom ji už konečně můžete vložit do trouby, která by měla být předehřátá na teplotu 250 stupňů Celsia. Zároveň je třeba dát do trouby ještě hrnec s vodou, nebo použít parní funkci, pokud jí vaše trouba disponuje. Obojí zajistí, že vaše pečivo bude krásně křupavé. Takto pečte asi 20 minut, potom vyndejte hrnec s vodou (nebo vypněte tvorbu páry) a dopékejte ještě dalších 15 minut. Následně bude toto známé vyhlášené pečivo hotové.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]