Domácí huspenina není jen výsadou zabijaček. Takto ji připravíte kdykoliv

Domácí huspenina je nejen skvělá, ale i zdravá. Doplníte díky ní potřebný kolagen, který podpoří zdraví vašich kloubů. Její příprava není nijak složitá. Inspirujte se naším receptem a pochutnejte si na huspenině k obědu, či večeři. Při správném uchovávání v lednici vám vydrží několik dní.

Jaké ingredience budete potřebovat na domácí huspeninu?

Než se pustíte do vaření, připravte si tyto ingredience:

  • 700 gramů hovězího masa (lze zcela vynechat)
  • 1 a půl kilogramu vepřového masa (ideálně vepřové koleno a může být i libovější)
  • 3 kus vepřových nožiček
  • 1 cibuli a 1 mrkev

Dále budete potřebovat: 2 celery, 2 až 3 stroužky česneku a 5 až 5 a půl litru vody.

Jak postupovat při přípravě huspeniny?

Maso si omyjte, očistěte a namočte jej do studené vody na tři až čtyři hodiny. Pak dejte vařit na pět minut. Následně vodu odlejte a napusťte k masu čistou studenou, tak aby byla asi dva prsty nad masem. Hrnec částečně přiklopte poklicí a vařte po dobu pěti hodin na co nejmírnějším plamenu.

Během vaření pomocí naběračky sbírejte z hladiny vzniklou pěnu. Dvě hodiny před ukončením vaření vývar ochuťte solí. Hodinu před ukončením varu vložte také mrkev, cibuli a bobkový list.

Závěrečná fáze přípravy huspeniny

Až se maso uvaří, vyjměte jej z hrnce, vývar dochuťte prolisovanými stroužky česneku a maso natrhejte na menší kousky a vložte taktéž do vývaru. Mrkev a cibuli pokrájejte na menší kousky a vraťte zpět do tekutiny.

K ruce si pak vezměte hlubší zapékací misku a vývar s masem a zeleninou do ní vlijte až po okraj. Nechte při pokojové teplotě vychladnout a poté vložte k ztuhnutí do chladničky. Až bude želé tuhé, pokrájejte ho na menší porce a podávejte s kouskem čerstvého chleba, nebo jiného oblíbeného pečiva. Výborně se budou k huspenině hodit i nakládané okurky, nebo třeba cibulky. Přejeme dobrou chuť!

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]