Udělejte si domácí jahodový džem, který je pouze ze tří surovin

Někdo si jahody sám pěstuje doma a jiní lidé je kupují. Každý člověk si z nich však může udělat džem, na který jsou potřeba pouze tři základní suroviny.

Pokud vám rostou na zahrádce jahody nebo si je pravidelně kupujete, můžete si je zachovat i po zbytek roku. Z jahod, které máte doma si může každý vytvořit jahodový džem. Tento recept na jahodový džem zvládne i začátečník, který nemá zkušenosti s vytvářením džemů a jsou na něj potřeba pouze tři suroviny.

Potřebné ingredience

Při nákupu surovin na jahodový džem se v obchodě příliš nezdržíte. Na přípravu a uskutečnění tohoto receptu potřebujete pouze tři věci, které zakoupíte téměř v každém obchodě. Ještě předtím, než vyrazíte na nákup, se podívejte doma, zda je tam nemáte.

  • 1 kg jahod
  • 550 g cukru
  • 1 lžíce citronové šťávy
Fotografie: Pixabay

Postup přípravy jahodového džemu

Koupené nebo nasbírané jahody si doma pořádně umyjte pod tekoucí vodou a nechte je trochu okapat a oschnout v cedníku. Následně z nich odstraňte stopky a odkrájejte poškozené části. Po opracování jahod je nakrájejte na menší kousky.

Přibližně polovinu z celkového množství nakrájených jahod dejte do hrnce a tyčovým mixérem je rozmixujte na hladké pyré. Do hrnce s pyré přidejte cukr a zamíchejte, aby se cukr řádně promíchal do celého pyré v hrnci. Následně přisypte nerozmixované kousky jahod a znovu celé zamíchejte.

Hrnec s jahodovým pyré a cukrem dejte na plotýnku a na mírném ohni zahřívejte tak dlouho, dokud se nerozpustí všechen cukr. Cukr by se měl rozpustit do pár minut. Poté zvyšte teplotu na střední úroveň. Když se začne tvořit pěna na povrchu, tak ji odebírejte pryč.

Pokud se ptáte, jak dlouho vařit džem, tak se nyní dozvíte odpověď. Džem se vaří podobně jako puding. Vařte ho tedy tak dlouho, dokud nezhoustne a nezíská tmavě červenou barvu a lesklou strukturu. Snažte se během vaření občas džem pořádně promíchat. Lepší je, když džem budete promíchávat pravidelně.

Jestli máte tu správnou konzistenci zjistíte tak, že kápnete kapku jahodového džemu na studený talíř. Ten poté postavte kolmo k zemi. Pokud džem začne stékat dolů, je třeba ho ještě chvíli vařit. Pokud je hustý a stéká zvolna nebo téměř vůbec, tak máte práci hotovou. Minutu před odstavením džemu z plotny, do něj přidejte citronovou šťávu a promíchejte.

Až zamícháte citronovou šťávu do džemu a pořádně promícháte, tak džem přelijte do důkladně vymytých a sterilizovaných zavařovacích sklenic. Ty pevně uzavřete vyčištěnými a sterilizovanými víčky. Sklenice následně otočte dnem vzhůru a zakryjte je několika ručníky nebo dekou. Sklenice nechte postupně chladnout. Chladnutí může trvat i přes noc nebo déle.

Až sklenice se zavařeninou vychladnou na pokojovou teplotu, uskladněte je do temna a chladu. Nejlépe do studeného sklepa, spíže nebo do ledničky. Pokud si budete vytvářet v průběhu roků další džemy, tak na sklenice dejte nálepky nebo lepící papír, na který si napíšete datum výroby, abyste měli větší přehled mezi všemi džemy.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]