Domino: Hra čísel a symbolů, aneb tvořte a hrajte!

Domino zná jistě každý. Je to hra, ke které jsou využívány obdélníkové kostičky, na kterých jsou čísla, symboly či kolečka. Říká se, že hra jako taková vznikla pravděpodobně v Asii, kde měla svůj název. Byla známá i v Číně a do Evropy ji podle všeho přivezl známý Marco Polo, díky kterému se tato hra rozšířila do celého světa. Nám je známá podoba evropského domina. Každý hrací kámen je rozdělen na dvě poloviny a na každé z nich je různý počet bodů. Zajímavé je, že každá číselná dvojice se vyskytuj právě jednou, možná právě proto je domino tak zajímavé. A jak se domino hraje? Pro ty kteří nevědí, strany se stejným počtem bodů se přikládají k sobě, čímž se tvoří číselný had. Původní asijské domino bylo díky fantazii evropanů doplněno o prázdné pole, což dělá hru ještě o něco zajímavější.

Zabavte se – vyrobte si vlastní domino!

Domino je velice oblíbená hra, protože k jejímu hraní nemusíte znát složitá pravidla, která by hru zbytečně komplikovala. Díky tomu jej mohou hrát i menší děti, které se díky němu naučí poznávat stejný počet symbolů. Napadlo vás někdy vyrobit si své vlastní domino, se kterým by hra byla ještě o něco zábavnější? Stále oblíbenější jsou tzv. hmatová domina, na kterých nejsou ani čísly ani symboly, nýbrž jsou destičky pokryté kusy látky. Děti tak musí hmatem poznat stejný materiál, hra přitom neztrácí na svém principu.

Sušenkové domino

Zajímavější variantou, která vám doma příliš dlouho nevydrží, je sušenkové domino. Nevadí-li vám pečení a trochu se v tomto směru orientujete, nebude pro vás problém upéct si své vlastní domino. Stačí najít recept na sušenky, které po upečení ozdobíte čokoládovými puntíky. A pak si můžete hrát. Uvidíte, že sušenkovým dominem své děti určitě překvapíte, jen si dejte pozor, aby vám nějaká sušenka během hraní nezmizela.

Kamínkové domino

Zajímavou obdobou klasického domina je domino kamínkové. Jeho výroba nezabere příliš času a zvládne ji úplně každý. Budete potřebovat celkem 28 oblázků, na které nakreslíte či nalepíte puntíky dle potřeby. Můžete použít klasickou lihovou fixu nebo barvičky na sklo, které vám na hladkém kamenném povrchu budou snadno držet.

Domino formou pexesa

Pexeso určitě znáte a jistě jste ho minimálně jednou za život hráli. Především pro děti je tato činnost velice zábavná a vydrží si hrát i celé odpoledne. Proč takhle nespojit dvě hry v jednu a vyrobit domino na základě pexesa? K jeho výrobě budete potřebovat dřevěné kostky a 28 párů obrázků dle vaší libosti. Na domino si můžete nalepit prakticky cokoli, dle vašeho uvážení. Děti jistě potěšíte pohádkovými či večerníčkovými postavičkami.

Fotografie publikována se svolením BimXD Photography/FreeDigitalPhotos.net

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]