Domov důchodců se vymyká všem standardům. Klienti si v něm připadají jako v běžném životě

Ne každý domov důchodců musí být starý, odpudivý a nepříliš veselý. Ukážeme vám jeden, který je pravým opakem. Je unikátní v tom, že vypadá zcela jinak, než jste byli doposud zvyklí. V tu chvíli byste si dost možná přáli to, že až budete starší, že vás do něho vaše děti umístí. A ještě jim budete děkovat.

Na první pohled běžná budova

Na první pohled vypadá tento domov důchodců jako úplně obyčejná a běžná budova. Opak je však pravdou. Stačí nahlédnout dovnitř a zjistíte, že zde nejsou žádné dlouhé chodby, ani dveře do pokojů. Uvnitř to totiž vypadá skoro jako venku.

Jedinečná ulice

Tento domov důchodců chtěl, aby se vymykal a aby byla doslova radost v něm žít. A tak se nerozhodl, že vytvoří jednotlivé pokoje, ale jednu dlouhou ulici s umělým trávníkem. A tato ulice je lemována malými domy, kde nechybí ani zápraží, ani střechy, ani klasické dveře nebo okna. A to vše se skrývá v jedné velké budově. I když jsou důchodci uvnitř ní, mají zde pocit, že jsou ve skutečnosti venku. Ale ne v nebezpečném okolním světě, ale v bezpečí svého domova.

Tráví zde běžný život

Iluze toho, že obyvatelé domova žijí venku, a ne uvnitř v nějakém tmavém pokoji, je dokonalá. A vše doplňuje také běžný, každodenní život. Lidé zde skutečně tráví čas venku, ve své ulici, chodí se navštěvovat a společně zde podnikají různé akce. Tak, jako tomu bylo v jejich ulici dříve. Nyní se však přestěhovali o kousek dál do místa, které je pro ně bezpečnější, komfortnější a mají zde vše co potřebují.

Snaha je zabavit

Nejenom tím, že si mohou připadat jako v běžném životě. Domov důchodců pro své klienty pravidelně pořádá i různé akce, jako jsou třeba přednášky, workshopy, hudební a taneční představení a celou řadu dalších věcí. Mají zde také kavárnu, ale i místo kde mohou trávit čas s příbuznými, kteří je přijedou navštívit. Samozřejmostí zde jsou i prostory lékařské ordinace, a tak nikdo z klientů tento bezpečný prostor nikdy nemusí opustit. A to jim vyhovuje.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]