Dovolená autobusem, letecky, nebo vlastním autem? Vše má svá úskalí!

Fotografie: Pexels

Pokud jste se ještě nerozhodli, jakým způsobem letos vycestovat na dovolenou, nastal nejvyšší čas se rozhoupat. Kromě destinace si co nejdříve rozmyslete, zda vyrazíte vlastním autem nebo letadlem či autobusem. 

Každá varianta má řadu výhod, ale také skýtá různá úskalí. V následujícím textu vám poradíme, na co při rozhodování nezapomínat, abyste si mohli snadno vybrat tu nejvhodnější variantu právě pro vás.

Letadlo: Nejrychlejší možnost

Nejdříve se podíváme na cestování letadlem. Tato varianta je ideální, pokud se rozhodnete pro vzdálenější destinace. Pro dovolenou na jiném světadílu je to samozřejmě prakticky jediná možnost, pokud nechcete strávit několik dní na zaoceánské lodi. 

U bližších destinací se ale vyplatí porovnat cenu letenek s výdaji za cestu autem. Pokud se chcete podívat například do Španělska nebo západní Francie, pravděpodobně vás cesta letadlem vyjde levněji. Navíc ušetříte spoustu času.

Při letecké dopravě vás ale čekají i různé komplikace. Například si musíte hlídat váhu a počet svých zavazadel, abyste nic zbytečně nedopláceli. Také jste limitováni destinacemi, které se nacházejí v blízkosti letiště. Na místě si pak můžete půjčit auto nebo využít hromadnou dopravu.

Ať už vyrazíte letadlem nebo autem, myslete na vhodné cestovní pojištění. Během dovolené se může stát cokoliv a výdaj za kvalitní pojištění rozhodně nejsou vyhozené peníze. Ušetříte si díky němu spoustu stresu a v případě potíží také nemalý finanční obnos. Více o výběru cestovního pojištění se dozvíte tady.

Auto: Největší svoboda

Pokud se rozhodnete vyrazit vlastním automobilem, nebude vám stačit pouze cestovní pojištění. Měli byste totiž myslet také na zajištění vašeho vozidla. Po celý rok musíte mít uzavřené povinné ručení. Můžete si ale vybrat takové, které vám nabídne i různé asistenční služby, a to nejen u nás ale i v zahraničí. S výběrem vhodné nabídky podle vašich představ vám pomůže kalkulačka povinného ručení, kde si dostupné produkty snadno porovnáte.

Cesta vlastním autem znamená především svobodu. Můžete vyrazit, kam budete chtít a kdy budete chtít. Zároveň ale myslete na to, že se cesta může nepříjemně protáhnout vinou dopravních komplikací. Rovněž musíte počítat s různými poplatky za dálnice a s rozdílnou cenou pohonných hmot. V neposlední řadě se vám může také prodražit parkování, pokud nemáte zajištěné místo poblíž svého ubytování.

Autobus: Příznivá cena a nejméně starostí

Autobusové zájezdy většinou nabízejí příznivé ceny. Pokud máte omezený rozpočet, můžete sáhnout právě po této možnosti. Autobusy navíc často jezdí přes noc, takže se můžete po cestě i vyspat. Ráno pak dorazíte do cílové destinace a hurá k moři nebo na prohlídku města.

Pokud ale máte problém v autobuse usnout, raději si rozmyslete, zda nevyužít jiný dopravní prostředek. Další nevýhodou je také doba cesty, kdy v autobuse strávíte o dost více času než v autě – a s letadlem je to téměř nesrovnatelné. 

Autobus je ale výhodným řešením, pokud vyrážíte na poznávací zájezd, kde toho chcete co nejvíce navštívit. Snadno s ním přejedete mezi různými památkami, a navíc si během cesty můžete i odpočinout.