I v dnešní době existují v Evropě místa, kde si můžete koupit dům za cenu šálku kávy. Musíte však splnit jasné podmínky

Fotografie: Unsplash

Pokud jste klikli s tím, že byste si také rádi jeden koupili, čtěte dál. Jako ve všem, co je nápadně výhodné, i tady je nějaký háček.

Vypadá to jako dar z nebes. Spousta lidí touží po tom odstěhovat se někam na jih a žít jinak, než dosud. V některých zemích dochází k vylidňování venkovských oblastí a obyvatelstvo se stěhuje za prací do větších měst. Už z této věty asi cítíte jeden z důvodů, proč to není dobrý nápad třeba pro mladou rodinu, kde se počítá s tím, že oba rodiče budou muset pracovat. V těchto oblastech totiž často není kde.

Roubaix (Francie)

Toto francouzské městečko nacházející se blízko belgických hranic nabízí domy za vskutku symbolickou částku. Jeho zastupitelstvo se tak snaží zvýšit populaci, která stárne a postupně vymírá. Po zaplacení ceny 1 euro se stanete majiteli městského domu. Zároveň se ale také zavážete ke splnění některých podmínek. Stav domů je velmi špatný a jsou určeny k rekonstrukci. Tu musíte uhradit ze svých zdrojů a následujících pět let nesmíte dům prodat.

Fotografie: Uživatel Rept0n1x / Creative Commons / CC BY-SA

Cobridge (Anglie)

I v Cobridge ve Staffordshire se tamní úřady pokouší obnovit život ve městě prostřednictvím na první pohled lákavé nabídky. V městě je několik desítek domů opuštěných. Každý z nich se nabízí k prodeji za jednou euro. S podpisem smlouvy ale nový majitel také prohlašuje, že si vezme půjčku ve výši 30 000 GBP a prostředky z ní použije na renovaci domu. Zároveň se zavazuje, že nemovitost v příštích pěti letech neprodá.

Liverpool (Anglie)

Mnoho domů v Liverpoolu ve čtvrti Anfield je zpustlých a zchátralých. Majitelé se jich jednoduše vzdali a přestali o ně pečovat. Jsou k dostání za jedno euro. Za tuto cenu lze dostat dům, kde byly vážné závady odstraněny, protože se o opravy před prodejem domu postará město. Je to program, který má vrátit do čtvrti život a je určen výhradně občanům Velké Británie, kteří pracují a žijí v Liverpoolu.

Ganji (Itálie)

I v této obci na italském ostrově Sicílie lze získat dům za 1 euro. Nahrála tomu skutečnost, že se městečko vylidňuje a obyvatelé se přesouvají do velkých měst za prací. Do nabídky se tak dostalo 20 domů, jimž další majitelé mají vdechnout nový život. Jejich stav je ale velmi žalostný, a majitele tak čeká jejich rozsáhlá rekonstrukce na vlastní náklady. Při podpisu smlouvy se majitelé zavazují, že rekonstrukci dokončí do pěti let.

Zdroj: UberAlles