Ekologický aktivista nepoužívá už 10 let toaletní papír. Našel řešení, utírá se kopřivou

Fotografie: Picture This / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Kromě toho je to také první komodita, která je v obchodech vykoupena při jakékoli krizi, bez ohledu na její vlastní povahu. Fenomén, nad nímž si odborníci lámou hlavu.

Robin Greenfield ho ovšem nepoužívá už více než dekádu. Podle svých slov totiž našel naprosto perfektní alternativní řešení. Je mu 36 let a je to ekologický aktivista. Poprvé se této běžné domácí pomůcky vzdal v roce 2013, nejdříve ji nahradil jen klasickými ubrousky, případně hadry. Během následujících pěti let však přišel k velmi zajímavému zjištění. Objevil totiž rostlinu, jejíž listy jsou pro tento účel jako dělané. Tím začala zcela nová éra.

Kouzlo africké kopřivy

Africká kopřiva zvaná latinsky Plectranthus barbatus má totiž dle jeho slov ideální velikost i tvar listů. „Obrovská spotřeba toaletního papíru stojí za odlesňováním i velkou spotřebou fosilních paliv. Ta se využívají hlavně v dopravě,“ vysvětluje Robin. „Poselstvím je tedy vyrobit si toaletní papír doma a najít i alternativy k jeho běžnému využití. Nikdy to nebylo relevantnější otázkou než právě dnes.“ Rostlina pochází z jižní Asie a Afriky.

Dle informací na jeho stránkách se však dá najít i na Floridě, v několika oblastech Kalifornie, na jihu Jižní Karolíny i v Georgii. Dále roste na břehu Mexického zálivu v Alabamě, Louisianě a Mississippi. Stejně tak ji nabízí Arizona, Texas a Nové Mexiko i Nevada. Nepřežije sice v extrémnějších podmínkách, dá se však pěstovat i v klasickém květináči, tedy jako jakákoli pokojová rostlina. Není proto třeba se bát, že jí během mrazů bude nedostatek.

Mise za životní prostředí

Když se o to podělil na YouTube, byli někteří komentující nadšení. Robin však nepřesvědčil všechny. Se svou metodou je ale naprosto spokojený. Říká, že je to ten nejjednodušší způsob, jak zastavit nadměrné plýtvání. Právě tady jsme zcela závislí na výrobcích, kteří vydělávají miliony a současně ničí planetu,“ uvedl. „Fosilní paliva a velké továrny stojí za obrovským ničením. Pěstování vlastního papíru je zábava, současně také ekologicky šetrná.“

Téma věčných sporů: Zavěsit toaletní papír směrem ke zdi nebo ven? Existuje jenom jeden bezpečný způsob

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Robin Greenfield (@robjgreenfield)

Kromě toho poukazuje i na finanční stránku metody. Průměrný Američan totiž za toaletní papír za život utratí asi 11 000 dolarů (242 000 Kč). Během 11denního výletu „The Florida Man Tour“ cestoval po Floridě a ukazoval svou kompostovou toaletu, kde lze právě tyto listy použít místo papíru. V posledních letech obecně vynaložil velké úsilí na zvýšení povědomí o ekologických otázkách. Procházel například Los Angeles ověšený pytli s odpadky.

Zdroj: Twice

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]