Elektrické zásuvky

Elektřina je už nedílnou součástí našich životů a elektrické zásuvky jsou věcí, bez kterých bychom se dnes už neobešli. A většinou jich je méně, než bychom potřebovali. Jak vybrat ale ty správné?

Elektrických zásuvek je mnoho druhů a typů, a to ani nemusíme za hranice České republiky. Pojďme se podívat na ty nečastější modely, se kterými se můžete setkat.

Eurozástrčka

Je nejobyčejnější zásuvkou, která má jen dvě dírky a neobsahuje žádný zemnící kolík. Využívá se hlavně pro různé adaptéry. Nebývá ale vhodný k zapojení spotřebičů, které mají větší výkon a potřebují zemnící kolík.

Německá zásuvka

Ani tady nenajdete zemnící kolík, ale místo něj jsou v zásuvce uzemňovací pásky, které jeho funkci nahrazují.

Francouzská zásuvka

Je nejčastějším a nejrozšířenějším typem, který vídáte doma. Dvě dírky a zemnící kolík. Tento typ zásuvky zvládne jakékoli domácí spotřebiče.

Samozřejmě počet dírek a kolíků není jedinou věcí, kterou byste měli při koupi či výměně zásuvek zohledňovat. Jednou z nich je i natočení zásuvek, aby se mohly pod sebe zapojit dva spotřebiče najednou a nemuseli jste využívat rozdvojku, protože když zapojíte jeden spotřebič, nedostanete se k přes koncovku zástrčky k druhé zásuvce.

Dalším kritériem je také způsob montáže, zvlášť, pokud vás čeká výměna zásuvek, do které se chcete pustit svépomocí. V tom případě je vhodné vybrat elektrické zásuvky s co nejjednodušší montáží, abyste instalaci zvládli snadno, rychle a správně.

Každopádně instalace zásuvky je trochu věda, protože se liší i podle toho, kam je chcete umístit. Můžete zvolit variantu zapuštění do podlahy v podobě podlahových krabic nebo věží, vybrat si speciální uložení vhodné k instalaci do nábytku, nebo vás osloví zásuvky v podobě nástěnných krabic s jističem i bez něj. Variant máte nepřeberně a stejně tak i možností, jak si se zásuvkami ve vašem domově vyhrát. A i když nepotřebujete hypermoderní řešení a stačí vám obyčejné zásuvky, i tak si můžete pohrát s designem krytů, zásuvek či spínačů, aby z obyčejné zásuvky byl kousek, který dokonale zapadne do vašeho interiéru.