Další zdražování: Kvůli tomuto navýšení cen energií to s letošní zimou vypadá bledě

Fotografie: Depositphotos

Lidé se mohou obávat dalšího zdražování. Emisní povolenky se začnou týkat i domácností. Opatření, které má ještě více snížit produkci CO2, začne platit od roku 2027.

Země Evropské Unie definitivně schválily další normy, které mají vést k omezení emisí skleníkových plynů. Nově budou zpoplatněny emise z vytápění budov i pohonných hmot. Koncový zákazník tyto změny pocítí ve vyúčtování za energie. Nově také vznikne Sociální klimatický fond, který by měl pomoci zmírnit dopady tohoto opatření právě na domácnosti.

Čím více vyprodukujete, tím více zaplatíte

O kolik přesně se energie a pohonné hmoty díky této reformě zdraží, to není zatím jasně dané. U pohonných hmot by mělo jít přibližně o 2–3 Kč za litr. V případě vytápění uhlím, elektřinou nebo plynem si pak za každou vypuštěnou tunu oxidu uhličitého zaplatíte 45 EUR (necelých 1 100 Kč). Průměrná domácnost vyprodukuje přibližně 6 tun ročně. Tedy 270 EUR navíc (v přepočtu přibližně 6 500 Kč).

cesta silnice

Už nemusíte platit za dražší dálniční známky, stačí udělat tuto věc. Díra v systému

Tyto peníze však bude platit dodavatel paliv a koncovému zákazníkovi je promítne do ročního vyúčtování, případně do ceny uhlí, které by mělo podražit asi o 3 Kč na kilogram. V současnosti se tak rozšiřuje podpora na zateplení domů, instalace fotovoltaiky a dalších opatření, která pomohou domácnostem snížit spotřebu energií tak, aby na ně pozdější zdražování nemělo tak silný vliv.

EU také počítá se zřízením Sociálního klimatického fondu s více než dvěma biliony korun (40 miliard pro ČR), který by měl zmírňovat a částečně kompenzovat dopady těchto opatření, především pro nízkopříjmové domácnosti. Jednotlivé státy budou moci peníze z tohoto fondu čerpat ještě dříve, než program emisních povolenek pro domácnosti vstoupí v platnost.

regulace topení
Fotografie: Freepik

Zdraží dovolená i zboží

Spuštění systému ETS 2 se nedotkne jen vyúčtování za vytápění fosilními palivy (platí i pro elektřinu vyrobenou v tepelných elektrárnách z uhlí), ale bude znamenat i zdražení dopravy, včetně té letecké. Za dovolenou v zahraničí si tak připlatíte a jistě se zdraží i řada zboží a služeb, do kterých budou muset být vyšší náklady na dopravu zahrnuty. Navíc systém počítá, že se cena emisních povolenek bude nadále zvyšovat a od roku 2030 si tak připlatíte ještě více.

Vláda se tak snaží přijít se širší škálou dotační podpory pro domácnosti. Na Novou zelenou úsporám by nyní mělo dosáhnout více domácností, včetně těch s nízkými příjmy. Situaci však mohou komplikovat drahé půjčky a hypotéky, stejně tak omezený počet stavebních firem, které by v tak krátké době stihly všechny zakázky realizovat.

Zdroj: Domek i Ogrodek

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*