Oxid uhelnatý je nebezpečným rizikem téměř každé domácnosti. Únik lze poznat i podle slabosti a ospalosti

Fotografie: Donald Trung / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Začátek topné sezóny je vždy dobou změn domácích režimů. Kromě toho vyžaduje také kontrolu kamen, krbů a kotlů. Každé zařízení pracující s teplem je totiž potenciálním rizikem.

Souvisí s tím i upozornění na koupi detektoru oxidu uhelnatého. Než se vůbec pustíte do provozu kamen, je namístě zavolat kominíka a nechat důkladně prohlédnout komín. Topná zařízení je třeba zkontrolovat aspoň jednou ročně, nyní je nejlepší čas. Jak hasiči správně upozorňují, na prvním místě je obecně bezpečnost. Pomohou právě i detektory oxidu uhelnatého, které mohou předejít katastrofám. Hasičům tak ušetříte případný výjezd a sobě zdravotní problémy.

Neviditelný zabiják

Dle slov bojovníků s ohněm je totiž valná většina jejich výjezdů naprosto zbytečná. Kritickým scénářům se dá zcela normálně předejít, pokud by se lidé chovali trochu rozumně. Prevencí je přitom nákup malého zařízení, které na plyn bez zápachu upozorní. Nenechte se ovšem zlákat příliš výhodnými nabídkami, kupte kusy opatřené certifikací a údaji o testování. Otrava tímto plynem není žádná legrace, symptomy popisuje i web CDC. Intoxikace kolikrát končí i smrtí.

Některé typy detektorů mají zabudované diody, které vás jasně upozorní na poruchu. Oxid uhelnatý je totiž za normálních podmínek nedetekovatelný. Nemá zápach ani barvu, člověk ho tedy nezachytí. Na druhé straně je velmi jedovatý. Detektor vás na jeho přítomnost upozorní zvukem, takže můžete včas reagovat. Hasiči proto zahájili kampaň Nehrajte si s osudem, kde také apelují na nezakrývání větracích mřížek topných zařízení. O vytápění se SvětKreativity už zmiňoval víckrát.

Jak to poznat?

Je namístě nepodceňovat ani příznaky, jako jsou slabost, ospalost, rychlý tep, závratě, dušnost či obyčejná bolest hlavy. Právě to nemusí být projevem stresu nebo choroby, ale reakce na otravu tímto plynem. Je pak opravdu potřeba otevřít okno a vyvětrat, případně zavolat lékaře. Na problém upozorňuje i Ministerstvo zdravotnictví. Otrava je totiž vždycky vážná, současně ale velmi nenápadná. Jedovatý oxid uhelnatý je důsledkem nedokonalého spalování.

plynový hořák sporák
Fotografie: Pixabay

Otec zapříčinil požár v domácnosti kvůli chybě, kterou dělá při vaření většina Čechů. Případů přibývá

Do organismu plyn vstupuje pouze vdechnutím, ovlivňuje srdce a centrální cévní systém. Nízká koncentrace se na organismu projeví únavou a bolestí hlavy, což platí u zdravého člověka. Trpíte-li srdečními potížemi, pocítíte bolest nebo tíži na prsou. Vyšší koncentrace znamená obvykle poruchy vidění a koordinace, silné bolesti hlavy, závratě a zmatečné chování. Vysoká koncentrace je pro člověka prakticky vždy smrtelná.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*