Přispívá podlahové topení skutečně k tvorbě křečových žil a otokům?

Podlahové topení patří k věčným tématům. Někdo na něj nedá dopustit a jiný mu stále nemůže přijít na chuť. Také o něm koluje spoustu polopravd a mýtů. Kupříkladu se tvrdí, že podlahové topení může způsobovat vznik křečových žil a revma. Co je na tom pravdy?

Podlahové topení a křečové žíly

V minulosti, kdy se podlahové topení dělalo úplně jinak, než je tomu dnes, vznikl i tento mýtus. Trubky se rozváděly v poměrně velkých vzdálenostech od sebe, a tak v prostorách nad trubkou mohla vznikat i teplota kolem 35 stupňů a více, což skutečně mohlo přispět k zhoršení stavu. Ale určitě se pouze kvůli podlahovému topení někomu zničeho nic nevyskytly křečové žíly. Dnes už to však neplatí a tento názor je přežitek. Moderní topné soustavy dosahují teplot kolem 28 stupňů a žádné zdravotní potíže tohoto rázu nezpůsobují.

Otoky nohou

To je opět čirý nesmysl, protože prudké střídání teplot činí našim nohám dobře. Dokonce se doporučuje střídat teplou a studenou sprchu. Jde-li o podlahové topení instalované v dnešní době, pak problémy nehrozí. Ovšem…nekvalitně provedené podlahové topení, které má skutečně velké teplotní výkyvy, může způsobovat zánět žil, kloubů i otoky končetin. U moderního a profesionálně provedeného podlahového topení však toto nebezpečí nehrozí.

A co na to imunita?

Občas se objevují i názory, že podlahové vytápění má na svědomí sníženou imunitu. Je to údajně proto, že si nohy rychle zvyknou na teplo a jakmile se člověk dostane do studeného prostředí, stane se choulostivějším. Nicméně od nepaměti se ne nadarmo říká: „to chce klid a nohy v teple“.

Už jako malým dětem nám babička dávala i v létě, jakmile se setmělo ponožky. Doporučuje se, aby nohy byly zkrátka v teple. Nejvíce nachlazení vzniká proto, že nohy nejsou v teple. Budete-li mít v úrovni hlavy teplo a na nohy vám bude zima, bude vám zima celkově. Kdežto když to otočíte, budete se cítit skvěle. Proto doma lidé nosí bačkory, aby člověk nechodil po studeném a nohy byly hezky v teple. Navíc nikde není napsáno, že majitel podlahového topení se nemůže otužovat. Takže další nesmysl.

Obrázky: woodpeckerflooring, which