Pomoc proti křečovým žilám: Jednoduché cviky, které vám uleví od každodenní bolesti zvládne i naprostý začátečník

Fotografie: Freepik

Prosedíte denně hodiny u počítače, nebo zkrátka jen máte genetický předpoklad ke vzniku křečových žil? Nezoufejte. Existují cviky, které vám pomohou, říká lékařka Debra Rose Wilson.

Křečové žíly jsou jedním z nejčastějších onemocnění této doby. Hlavní příčinou je genetika. Dalšími předpoklady ke vzniku této nemoci jsou nedostatek pohybu nebo kouření. Pokud vás trápí křečové žíly, možná vám váš lékař doporučil i správné cvičení. To pomáhá udržovat zdravou váhu, což zmírní otoky žil. Pozornost ale věnujte druhu cvičení, špatně zvolené cviky by vám totiž mohly ještě přitížit. Těchto sedm cviků zvládnete hravě.

Jízda na kole

Imitace cyklistiky stimuluje lýtkové svaly a zlepšuje krevní oběh v celém těle. Cvičení zvládnete i v případě nepříznivého počasí nebo chybějícího kola. Je to jedno z nejlepších cvičení ke zmírnění bolesti nohou. Lehněte si na záda a nohy dejte do úhlu 90°. Teď už jen napodobujte pohyby nohou jízdu na kole.

Fotografie: Freepik

Zvedání nohou

K tomuto cvičení nepotřebujete žádné speciální pomůcky. Prostě si jen lehněte na záda a plynule zvedněte jednu nohu. Vydržte několik sekund, poté nohu položte a vyměňte ji za druhou. Cvičení opakujte, dokud to půjde. Pokud budete tento cvik dělat pravidelně, může vám zlepšit krevní oběh v žilách.

Dřepy s výpady

Tímto druhem cvičení trénujete svaly nohou, a zlepšujete tak krevní oběh v srdci. Postavte se do vzpřímené polohy a dejte ruce v bok. Levou nohou proveďte výpad směrem dopřed. Záda držte rovně a koleno ohněte do úhlu 90°. Udržte se v této poloze 10 sekund a vraťte se zpět. Totéž opakujte i druhou nohou.

Fotografie: Freepik

Střídavě na špičkách

Toto cvičení nevyžaduje mnoho úsilí a můžete ho provádět kdekoliv se vám bude chtít. Postavte se rovně a dejte nohy od sebe do úrovně vašich ramen. Pomalu zvedejte patu ze země, prsty nechejte bez hnutí, a střídejte s druhou nohou. Cvik opakujte několikrát, pár sekund si dejte pauzu a pak cvičení zopakujte znovu. Tímto způsobem perfektně protáhnete lýtkové svaly.

Rozhoupejte se

Houpací cvik je velmi podobný předchozímu cvičení. Pomáhá však vyvážit lepší krevní oběh především v oblasti holení. Postavte se rovně. Zvedněte konečky prstů a pomalu zhoupněte nohu na patě. Poté se vraťte zpátky, zvedněte patu od země a špičku nohy držte stále na zemi. Několikrát cvik zopakujte.

Fotografie: Pixabay

Ohýbání prstů

Snadné cvičení, které vám nezabere mnoho času a můžete ho provádět klidně i v pracovní pauze. Sedněte si na rovný povrch, vyrovnejte záda a natáhněte nohy před sebe. Uchopte prsty na nohou a pomalu je jemným pohybem přitahujte co nejblíže k sobě a poté na opačnou stranu. Cvičení opakujte tak dlouho, dokud je vám to příjemné.

Fotografie: Pexels

Zvedněte své nohy

Jestliže vás trápí křečové žíly, už jste zřejmě od svého lékaře slyšeli doporučení, ať pravidelně zvedáte nohy nad úroveň srdce a výš. Taková cvičení stimulují krevní oběh a zmírňují otoky a bolesti nohou. Lehněte si a zvedněte nohy do vzduchu. Pokud to zvládnete, vydržte v této poloze i několik minut. Pro delší výdrž si můžete lehnout ke zdi a mít nohy opřené.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]