Účinná cvičení na posílení a očistu dechového ústrojí

Fotografie: Freepik

Dýchací systém můžeme posílit mnoha různými způsoby. Primárně je vhodná jakákoliv pohybová aktivita. Vhodné jsou i obyčejné rychlejší procházky. Pomoci však může i specifické cvičení, které je zaměřené na zlepšení kapacity plic. Bude se vám lépe dýchat, pozdvihnete svou náladu a potrénujete i hlasivky. Pusťte se do toho.

Jak správně provádět dechového cvičení?

Abyste své plíce, hlasivky i psychiku dostali do kondice, postupujte podle těchto kroků:

  • Nejprve se pohodlně posaďte na podložku nebo židli a zhluboka dýchejte. Vnímejte každý svůj nádech a výdech.
Fotografie: Freepik
  • Poté započněte cvičení zvané „divoká kočka“. Nazývané je tak proto, že připomíná zvuk, který vydávají kočky v ohrožení. Udělejte hluboký nádech, poté otevřete ústa a energicky avšak pomalu jimi vzduch vydechněte. Cvičení provádějte několik minut. Klidně jej zařaďte do svého denního harmonogramu, nebo dýchací ústrojí cvičte alespoň třikrát týdně.
  • Zkuste „břišní dýchání“. Jednu ruku si položte na břicho a druhou na hrudník. Nadechněte se nosem zhluboka (hrudník by se neměl zvedat) a veškerý vzduch vydechujte směrem do břicha. Tato metoda pomůže regulovat krevní tlak a zklidní váš pulz.
Fotografie: Freepik

Další efektivní metody dechového cvičení

Také můžete vyzkoušet dechové cvičení prostřednictvím nosních dírek. Prsty si zacpěte pravou nosní dírku a nadechněte se tou levou, až budete v úplném nádechu, uvolněte pravou nosní dírku a zacpěte pro změnu tu levou. Pravá nosní dírka bude soužit k plynulému výdechu. Tato metoda zlepší vaši schopnost koncentrace a nabije váš energií.

A poslední tip na dechové cvičení je následující: velmi pomalu se nadechujte nosem (vzduch se kumuluje ze spodní části těla) a pak prudce vydechněte opět nosními dírkami. Takto opakujte proces alespoň desetkrát za sebou. Tento cvik pomůže odbourat účinně nastřádaný stres.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]