Účinná cvičení na posílení a očistu dechového ústrojí

Fotografie: Freepik

Dýchací systém můžeme posílit mnoha různými způsoby. Primárně je vhodná jakákoliv pohybová aktivita. Vhodné jsou i obyčejné rychlejší procházky. Pomoci však může i specifické cvičení, které je zaměřené na zlepšení kapacity plic. Bude se vám lépe dýchat, pozdvihnete svou náladu a potrénujete i hlasivky. Pusťte se do toho.

Jak správně provádět dechového cvičení?

Abyste své plíce, hlasivky i psychiku dostali do kondice, postupujte podle těchto kroků:

  • Nejprve se pohodlně posaďte na podložku nebo židli a zhluboka dýchejte. Vnímejte každý svůj nádech a výdech.
Fotografie: Freepik
  • Poté započněte cvičení zvané „divoká kočka“. Nazývané je tak proto, že připomíná zvuk, který vydávají kočky v ohrožení. Udělejte hluboký nádech, poté otevřete ústa a energicky avšak pomalu jimi vzduch vydechněte. Cvičení provádějte několik minut. Klidně jej zařaďte do svého denního harmonogramu, nebo dýchací ústrojí cvičte alespoň třikrát týdně.

  • Zkuste „břišní dýchání“. Jednu ruku si položte na břicho a druhou na hrudník. Nadechněte se nosem zhluboka (hrudník by se neměl zvedat) a veškerý vzduch vydechujte směrem do břicha. Tato metoda pomůže regulovat krevní tlak a zklidní váš pulz.
Fotografie: Freepik

Další efektivní metody dechového cvičení

Také můžete vyzkoušet dechové cvičení prostřednictvím nosních dírek. Prsty si zacpěte pravou nosní dírku a nadechněte se tou levou, až budete v úplném nádechu, uvolněte pravou nosní dírku a zacpěte pro změnu tu levou. Pravá nosní dírka bude soužit k plynulému výdechu. Tato metoda zlepší vaši schopnost koncentrace a nabije váš energií.

A poslední tip na dechové cvičení je následující: velmi pomalu se nadechujte nosem (vzduch se kumuluje ze spodní části těla) a pak prudce vydechněte opět nosními dírkami. Takto opakujte proces alespoň desetkrát za sebou. Tento cvik pomůže odbourat účinně nastřádaný stres.