Naučte se odstraňovat klíště správně ve čtyřech krocích a co dělat v případě komplikací

Fotografie: Depositphotos

Na klíště je možné natrefit kdekoliv přírodě. Nemusíte chodit přímo do lesa. Tento parazit totiž pobývá i ve vysoké trávě v okolí asfaltových cest. Proto je dobré být obezřetný a pokud možno se při pobytu v travnatém porostu pohybovat se zakrytými končetinami. Ideální je, když použijete i repelent, který vás rovněž před klíšťaty může ochránit. Podstatné je klíště v případě přisání na pokožku co nejdříve odstranit. Jak na to?

Jak odstranit správným způsobem klíště

Po návratu z procházky v přírodě je nutné vždy celé tělo zkontrolovat, abyste vyloučili možnost, že se k vám klíště skutečně přisálo. Pokud na některá místa nedohlédnete, požádejte svého partnera, nebo partnerku, aby je zkontroloval. Pokud na klíště přeci jen narazíte, co nejdříve jej odstraňte tímto způsobem:

  • K ruce si připravte speciální širokou lékařskou pinzetu a dezinfekci. Klasická kosmetická pinzeta není příliš vhodná, mohli byste tak akorát docílit toho, že klíště nevyjmete celé, ale pouze z poloviny.
  • Klíště a pokožku kolem něj důkladně dezinfikujte. Nechte chvíli působit. Klíště tak přidusíte a půjde vyjmout o něco lépe.
  • Lékařskou pinzetou jemně uchopte klíště a kývavými pohyby jej odstraňte. Vyvarujte se točení klíštěte, které je zcela nevhodné.
  • Vyjmuté klíště pečlivě zabalte do ubrousku a sáčku a vyhoďte. Někteří lidé jej mají potřebu spálit, avšak to je jen lidová pověra.
Fotografie: Depositphotos

Místo vkusu pak ještě jednou dobře dezinfikujte a případně přelepte náplastí. V průběhu několika dalších hodin sledujte okolí ranky. Nemělo by otékat, ani výrazně rudnout.

Pakliže zaznamenáte jakékoliv změny na pokožce i co se týká celkového fyzického stavu, ihned navštivte lékaře. Některé klíšťata mohou přenašeči klíšťové encefalitidy a boreliózy.

Fotografie: Depositphotos

Klíšťová encefalitida a borelióza

Klíšťová encefalitida je zánětlivé onemocnění, které postihuje nervový systém, zejména pak mozek. Projevuje se zvýšenou únavou, bolestmi hlavy, mírnou teplotou a bolestmi kloubů a svalů. Příznaky jsou tedy velmi podobné klasické chřipce. Pokud dojde k postoupení nemoci, rozvíjejí se závažnější obtíže, jako je zvracení, závratě, horečka, či světloplachost. Nutné je co nejdříve navštívit lékaře, který nasadí virostatika.

Vhodné je se proti encefalitidě očkovat. Borelióza je infekční onemocnění projevující se horečkou, bolestmi kloubů, svalů, hlavy a na kůži často dochází ke vzniku takzvané prstencové vyrážky. Léčbu je nutné zahájit co nejdříve antibiotiky.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]