Lékaři mají strach ze závažné choroby, která se nebezpečně rychle šíří. Nakazit vás může tento hmyz

Fotografie: Palickap / Creative Commons / Attribution 4.0

Ve Francii mají pacienta nakaženého virem Chikungunya (CHIKV). A je naprosto jisté, že nepobýval v žádných zemích, kde je tento virus rozšířen.

Touto tropickou nemocí se nakazil od komára, který ho štípnul v obci poblíž Štrasburku. Což znamená, že pacient se nenakazil nikde v tropické oblasti, ale přímo ve Francii, informoval web RTL. Tamní regionální zdravotní agentura ihned vyhlásila akci na hubení komárů v lokalitách, kde se pacient pohyboval. Čímž míní zabránit přenosu na další osoby.

Jak se takové onemocnění projevuje

Ve Francii bylo od dubna do června zjištěno 75 případů tohoto nebezpečného onemocnění. Není zde tedy až tak výjimečné. Jenomže většinou šlo o osoby, které se vrátily ze zahraničí, zejména ze Srí Lanky, Réunionu a Mauricia. Přenos nákazy přímo v zemi je raritní.

Inkubační doba je mezi jedním až dvanácti dny, průměrně cca jeden týden. Pacientovi náhle stoupne teplota až na hodnotu vysoké horečky a ta je obvykle doprovázena značnými bolestmi kloubů, popisuje WHO. K dalším příznakům patří bolesti hlavy, krvácení z nosu i dásní a vyrážka na obličeji i po těle. Většina nemocných se uzdraví, ale u třiceti procent se vyvine chronická artritida a u novorozenců může dojít i k meningoencefalitidě.

Lékaři nahání strach vážné onemocnění, které se neobvykle rychle šíří. Hlídejte si tyto příznaky

Antivirová léčba k dispozici není, užívají se pouze protizánětlivé léky a analgetika. Jediné, co je na tomto viru snad možné označit za pozitivní: člověk má po prodělání nákazy pravděpodobně celoživotní imunitu.

Kdo virus přenáší

Virus Chikungunya přenášejí na člověka komáři rodu Aedes (komár tygrovaný). Dnes je virus rozšířen v tropických a subtropických oblastech Afriky, Asie a Ameriky. V Indii, jihovýchodní Asii a v Karibiku byly dokonce zaznamenány epidemie. A vzhledem k tomu, že dnes se cestuje po celém světě, je riziko přenosu turisty a cestovateli poměrně vysoké.

V současnosti žijí komáři tygrovaní ve Francii, Itálii a pravděpodobně i v dalších zemích Evropy. V České republice prozatím žádné indikované nakažení tímto virem zaznamenáno nebylo. Mezi roky 2018 až 2024 však bylo nahlášeno 29 případů importovaných ze zahraničí, z toho 19 případů z Thajska. Na webu SvětKreativity si můžete také přečíst o tom, jak dopadla žena, která vzala do ruky zdánlivě obyčejnou mušli. A přitom šlo o nejjedovatějšího mořského plže.

​ Zdroje: RTL, SZU, WHO

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*