2letá holčička zemřela po nákaze vzácným holubím virem. Udělala chybu, které se dopouští hodně Čechů

Fotografie: Aktron / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Holčička z Austrálie nepřežila nákazu virem, který je typický pro holuby. Přenos na člověka je však mimořádně vzácný. Nikdo netuší, jak se mohla nakazit.

Teprve dvouletá holčička z Austrálie se stala obětí viru, který se u lidí vyskytuje jen velmi vzácně. Podle deníku DailyMail se stala pátou zdokumentovanou obětí Newcastleské nemoci. Tu způsobuje virus APMV-1, který u holubů vyvolává smrtelné neurologické potíže. Holčička právě ukončila léčbu leukémie a dá se předpokládat, že její imunitní systém byl velmi oslabený.

Její stav se neustále zhoršoval

Batole skončilo v nemocnici Prince of Wales v australském Randwicku. U holčičky se objevily příznaky podobné nachlazení a také nevolnost a zvracení, které přetrvávaly tři týdny. Nedlouho předtím byla u holčičky úspěšně ukončena léčba leukémie. S tímto stavem si však lékaři nevěděli rady. Přidaly se také křeče a epileptické záchvaty. Magnetická rezonance ani testy na běžná onemocnění však neukázaly žádnou příčinu obtíží.

Lékaři nasadili antibiotika i antivirotika, ale její stav se nezlepšil. Naopak, došlo k otoku mozku a po měsíci stráveném v nemocnici holčička zemřela na komplikace encefalitidy. Až podrobnější testy prokázaly, že se v jejím těle nacházel virus APMV-1, který je u lidí mimořádně vzácný. Jedná se o běžné a vysoce nakažlivé onemocnění u holubů i jiného ptactva, u nichž vyvolává neurologické potíže, třes křídel, neschopnost létat a může být pro ně smrtelný.

Úřady bijí na poplach před šířícím se virem. Jeho projevy téměř vždy končí smrtí

Zdokumentováno je celosvětově jen pět úmrtí

Virus byl poprvé identifikován v roce 1926. První zdokumentovaný případ lidské nákazy pochází z roku 1942 z Austrálie. Od té doby bylo celosvětově hlášeno asi 485 případů. Australská holčička se nyní stala pátou zdokumentovanou obětí tohoto viru u člověka. Další oběti pocházely z Nizozemska, USA, Číny a Francie. Nikdo netuší, kde se mohla holčička nakazit.

nemocnice
Fotografie: Freepik

„Ačkoli nebyla identifikována žádná expozice, je pravděpodobné, že virus byl neúmyslně přenesen přímým kontaktem s holubím trusem nebo infikovanými tekutinami,“ cituje Blesk stanovisko odborníků. Virus se však může také šířit větrným prachem. Rodiče holčičky si nejsou vědomi, že by přišla před infekcí do styku s jakýmkoliv zvířetem. Otázka, jak se holčička mohla nakazit, tak nejspíš zůstane otevřená.

Tento tragický případ se odehrál především kvůli souhře okolností. Vzácná nákaza totiž běžně lidi neohrožuje na životě. Oslabený organismus po léčbě leukémie si s touto infekcí bohužel nedokázal poradit. Mnohem více lidí trápí běžné virové infekce, jimž se obzvlášť v tomto období dobře daří. Na SvětěKreativity si můžete přečíst, jak si vyrobit domácí lék, který zvyšuje obranyschopnost a pomáhá při virózách a nachlazení.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*