Úřady bijí na poplach před šířícím se virem. Jeho projevy téměř vždy končí smrtí

Fotografie: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Borna virus znovu útočí, tentokrát svou novou cestu započal v Německu. Místní média varují, setkání s ním způsobuje těžkou encefalitidu a infekce téměř vždy končí smrtí.

Smrtící Borna virus (BoDV-1) opět zaútočil a tentokrát v Německu. Virus je velice nebezpečný, často končí smrtí. První případ se objevil v Bavorsku a země apeluje na zvýšenou opatrnost. Přenašečem viru je hlodavec rejsek polní. Patogeny se přenášejí skrze jeho výkaly a sliny. Nakazit mohou nejen zvířata, ale také lidé.

Nebezpečí BoDV-1

Jedná se o velmi vzácný patogen, jenž způsobuje infekci, která velice často končí smrtí. Dříve Borna virus útočil pouze na koně, ovce a další savce střední Evropy. U člověka byl poprvé diagnostikován v březnu 2018. Nyní se virus objevil opět, jedna osoba ve čtvrti Weißenburg-Gunzenhausen se nakazila Borna virem, jak uvádí Br. Příslušné úřady bijí na poplach, zároveň ale žádají obyvatelstvo, aby nepanikařilo.

Možnost nákazy je velice nízká i v rizikových oblastech. Elke Reinking, bioložka a mluvčí Institutu Friedricha Loefflera v Greifswaldu, uvádí: „Počet případů zjištěných v Německu za celý rok zatím dosahuje jednociferného čísla.“ Podle jejího sdělení je jasné, že šance nákazy není nijak dramatická ani v oblastech, kde se Borna virus vyskytuje nejčastěji.

kočka na židli

Záhadný mor zabíjí kočky v celé zemi. Pozor na následující projevy

Projevy nákazy Borna virem

Přestože je riziko nákazy Borna virem velice nízké, jakmile člověka infikuje, je pro pacienta velice nebezpečný. Jedná se o život ohrožující zoonotické onemocnění, které se u lidí projevuje těžkou encefalitidou a infekcí, která téměř vždy končí smrtí, jak informuje web Fakt. I když je dobré zachovat klid, je také potřeba zvýšené pozornosti a zbytečně se nevyskytovat v rizikových oblastech.

rejsek polní
Fotografie: Freepik

Vyhýbejte se také rejskům polním, od nichž patogen pochází. Poznáte je tak, že jsou velmi podobní myším, ale mají výrazně špičatější nosy. Zpravidla se vyskytují pod živými ploty. Vzpomínáte si ještě na nedávnou pandemii koronaviru? Ačkoli jsme z nejhoršího venku a svět se pomalu uzdravuje, koronavirus je zde stále přítomen. Připomeňte si některé jeho základní příznaky, o nichž jsme psali na Svetě Kreativity.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*