Fládrování nábytku

Fládrování představuje iluzi dřeva. Fládrování lze využít na starším natřeném, ale i dobovém nábytku. Tuto techniku nabízí dnes spousta firem, ale některé lehčí věci zvládnete klidně sami. Já jsem před několika lety objevila tuto možnost, když jsem jako matka samoživitelka rekonstruovala svůj byt.

Na to, abych si pořídila nové dřevěné dveře, nezbývaly prostředky. Protože jsem v těchto záležitostech takový kutil Tim, běhala jsem po obchodech s názvem barvy – laky. Tam jsem narazila na člověka, který zrovna předváděl fládrování na kousku dřeva. To mě docela nadchlo a koupila jsem si hned dvě sady, které obsahovaly dvě plechovky a gumovou stěrku.

Na výběr jsou různé odstíny

V jedné plechovce byl základní nátěr a v druhé požadovaný odstín. Vybírat bylo možné z olše, třešně, mahagonu, bílého jasanu. Tenkrát jsem zvolila olši. Stěrka, která je součástí tohoto balení slouží k vytvoření iluze dřeva. Takto jsem zrekonstruovala v bytě 3+1 všechny dveře, futra, okenní parapety a starší kuchyňské obložení. Všechno mě tenkrát i se sadou štětců a jinými pomůckami vyšlo na 1200Kč. O tom, že jsem si vyhrála a dala vyniknout kreativitě snad ani psát nemusím.

Fládrování kuchyňské linky

fládrování jsem se uchýlila pak ještě jednou. Přestěhovali jsme se do pronajatého bytu v zahraničí, kde byl opět starší nábytek a majitel nám povolil tyto drobné rekonstrukce. Tentokrát jsem se dokonce pustila do fládrování kuchyňské linky. Dvířka jsem odmontovala, umyla a zatmelila případné nerovnosti a rýhy. Celý tento proces včetně usýchání barev mi zabral jediný víkend. Přes upozornění, že se fládrování moc nehodí pro úpravu pracovní kuchyňské desky, jsem to vyzkoušela a nelituji. Je pravda, že jsem musela dát 3 vrstvy laku na pracovní desku, ale dodnes vypadá, jako dřevěná a bez odlupování a poškození. Samozřejmě nesmíte pokládat nic horkého a pro krájení je lépe použít prkénko. Ovšem na první pohled původní zašlá našedlá linka vytváří iluzi dřeva. Opět mě celý tento proces nevyšel více než 1000Kč a sám majitel si myslel, že jsme koupili novou kuchyňskou linku.