Harry poskytl další zpověď. Poukázal na stereotypy, kterými William a Kate nahlíželi na jeho vyvolenou Meghan

Fotografie: Northern Ireland Office / Creative Commons / Attribution 2.0

Lidé ještě nevstřebali nedávné úmrtí královny Alžběty a kolem královské rodiny je opět rozruch. Stará se o to vévoda ze Sussexu, který vypouští jednu „bombu“ za druhou.

U příležitosti vydání jeho knihy vzpomínek s názvem „Spare” poskytl Harry hned několik rozhovorů. V nich vysvětluje důvod sepsání knihy a probírá detaily ohledně vztahů, které panovaly mezi ním, jeho ženou a ostatními členy královské rodiny. Pro televizi ITV se rozpovídal mimo jiné o tom, jak bylo na jeho manželku stereotypně nahlíženo, nebo jak nebyla u jeho bratra a švagrové v oblibě už od samého začátku vztahu.

Za vše může britský tisk

Zatímco královská rodina se zatím s komentáři drží zpátky, prince Harryho je nyní všude plno. V současnosti graduje situace, jejíž příčiny sahají daleko do minulosti. Vedly k tomu, že Harry s Meghan se vyčlenili z královské rodiny a odstěhovali se za oceán. Nedávno mohli lidé sledovat jejich verzi příběhu v dokumentární sérii na televizi Netflix, nyní si mohou přečíst i knihu, ve které Harry mapuje celý svůj život v královské rodině.

Velká část knihy je věnována i příběhu jeho matky a tomu, jaký vliv na něho její smrt měla. V rozhovoru několikrát obvinil britská média, kterým především dává za vinu to, že se nakonec s Meghan rozhodli vzdát se svých královských rolí. Poukazuje na lži, manipulace i rasistický podtón, což se novináři nikdy neštítili použít. Ve velké míře si takto podávali právě jeho ženu Meghan, a to bylo dlouhodobě neudržitelné.

S Wiliamem nechtěli, aby si jejich otec Camillu vzal

Věnuje se také svému vztahu s nevlastní matkou, vévodkyní Camillou. Miluje ji stejně jako ostatní členy rodiny, ale nikdy si nepřál, aby si ji jeho otec vzal. Připomíná, že i Camilla si s britskými médii užila své. Stálo ji mnoho úsilí, aby změnila svůj mediální obraz, tedy nálepku vydržované královské milenky. To byla dlouhá cesta, kterou však trpěli i on a jeho bratr.

brána buckinghemského paláce
Fotografie: Freepik

Postoj médií a jeho příbuzných k samotné Meghan je však to, co jej nejspíše tíží nejvíce. Právě Meghan a to, že nechtěl, aby trpěla, bylo hlavní motivací k odchodu z královské rodiny. Podle Harryho se jeho bratr se švagrovou na Meghan nedívali přívětivě od samého začátku. Stereotypně na ni pohlíželi jako na „americkou herečku“, navíc to byla rozvedená míšenka. William o ní měl prohlásit, že je hrubá a znepřátelila si půlku personálu. Kvůli ní se také pustili do fyzického konfliktu.

Kvůli Meghan se málem poprali

William měl Harryho chytit za límec a shodit jej na podlahu. I když mu to Harry chtěl v první chvíli vrátit, nakonec to neudělal. Opět však hlavního viníka spatřuje v médiích, která tento stereotypní narativ používala. Sám William s Kate jím byli nakonec také ovlivněni. Zda se někdy k Harryho výrokům vyjádří i druhá strana, to se teprve uvidí.

Harry stále doufá, aby mezi nimi a královskou rodinou došlo k usmíření. Je však přesvědčen, že míč je teď na straně paláce. V květnu by měla proběhnout korunovace jeho otce. Harry však zatím není rozhodnutý, zda se jí zúčastní. Jistě by to mohla být jedna z příležitostí k tomu, aby si společně vše vyříkali.

Zdroj: Fakt