Určitě si pamatujete na tragický požár obytné budovy v Londýně. Tehdy zde zahynulo 72 lidí. Požár však bude mít obětí mnohem více, a to z řad hasičů, kteří zasahovali.
Tragédie se odehrála 13. června 2017. Tehdy začala hořet 24patrová budova Grenfell Tower v západní části Londýna. Požár způsobila elektrická závada na lednici v bytě ve čtvrtém patře. Většina obyvatel tehdy spala. Požár se po budově velice rychle rozšířil a dusivý kouř nedovolil řadě lidí, aby se dostali do dolních pater. Hasiči přesto zachránili mnoho životů. Zplodiny, kterých se při zásahu nadýchaly, však budou pro některé z nich smrtelné.
Požár trval 60 hodin
Jednalo se o nejsmrtelnější požár ve Velké Británii od roku 1988. Nakonec se ukázalo, že nevhodné opláštění budovy způsobilo komínový efekt, a hustý dým se tak rychle dostal i do nejvyšších pater. Mnoha lidem tak odřízl únikovou cestu. Někteří se snažili zachránit skokem z budovy a vyhazovali i vlastní děti. Pro 72 lidí však byl ten den jejich posledním. Zraněných bylo nakonec 74. Bilance strašlivého požáru však mohla být ještě horší, nebýt hasičů, kteří zde nasazovali vlastní životy a mnoho lidí zachránili.
Bylo jich celkem 200. Požár se podařilo uhasit po dlouhých 60 hodinách. Zatímco následky tragédie se sečetly rychle, vyšetřování tohoto požáru trvalo ještě dlouho. Přesto se zdálo, že případ je uzavřen a zůstane ještě na dlouho jednou z nejhorších katastrof v Británii. Nyní se však začaly objevovat nové skutečnosti. Ukazuje se totiž, že někteří ze zasahujících hasičů trpí rakovinou.
Problém se týká až 1 300 hasičů
A to poměrově ve větší míře, než je tomu u běžného vzorku populace. Celkem 12 hasičů má potvrzenou rakovinu, ale očekává se, že toto číslo brzy naroste na 20. Při zásahu se totiž nadýchali toxických zplodin. Někteří byli v kontaminovaných oblecích příliš dlouho, jiným došel v přístroji vzduchu, a tak toxický kouř přímo dýchali. Navíc při chvílích odpočinku seděli na trávě, kde jedli a pili. Ta však byla pokryta toxickými sazemi, a zasažen tak mohl být i jejich trávicí systém.
Jedná se především o rakoviny trávicího traktu a leukémie. Někteří z hasičů však trpí i „Grenfellovým kašlem“ a mají sníženou funkčnost plic. Jak smrtící tato událost nakonec bude, ukáže až čas. Vystavení se těmto nebezpečným látkám se může projevit se zpožděním až 25 let. Problém se navíc týká i těch hasičů, kteří přijeli likvidovat následky po uhašení požáru. A těch je přibližně 1 300.
Událost je pro úřady velkým poučením
Univerzita v Lancashire provedla studii a zkoumala v roce 2019 vzorky půdy z okolí tragédie. Zjistilo se, že kontaminace toxickými látkami v místě havárie by mohla vést ke zvýšenému riziku rakoviny a respiračním problémům u lidí žijících v této oblasti. Celá událost pak rozvířila debatu o používání určitých stavebních materiálů, které se ukazují jako velmi nebezpečné. Ještě před požárem si mnoho lidí stěžovalo na přepětí v elektrické síti, jež způsobovalo, že zásuvky lehce zahořely. Úřady se snaží poučit z této tragédie a podobným incidentům, díky přísnějším kontrolám, do budoucna zabránit.
Zdroj: Fakt
Napište komentář