Varovný signál, který často upozorňuje na rakovinu plic, si mnoho lidí zaměňuje s prostým nachlazením

Fotografie: Pexels

Není kašel jako kašel. Pokud jste nachlazení kašel vás brzy přestane trápit. Pokud ale nezmizí, může se jednat o závažné onkologické onemocnění, říká lékařka Christina Chun.

Nachlazení běžně provází kašel, ale ten je příznakem i rakoviny plic. To ale neznamená, že každý kdo kašle má rakovinu plic. Nachlazení obvykle trvá jen několik dnů, pokud ale kašel přetrvává a je to opravdu dlouhodobý problém, je dobré věnovat tomu pozornost a co nejdříve vyhledat lékaře.

Příznaky rakoviny plic

Nejčastějším příznakem je silný kašel, často pacient vykašlává krev. Kašel běžně doprovází potíže s dýcháním, bolest na hrudi nebo mezi žebry. Často opakující se bronchitida a pneumonie. Dalším příznakem může být také nápadný úbytek na váze bez držení diet a změny stravovacích návyků.

Fotografie: Pexels

Prevence rakoviny plic

V případě, že není karcinom plic léčen včas, může metastazovat do dalších částí těla. Nejdůležitější při prevenci rakoviny plic je přestat kouřit, navštívit svého lékaře a požádat ho o screeningové vyšetření. Většinou je rakovina plic bez závažných symptomů, a proto je většinou objevena až v závažnější fázi. Z počátku se často příznaky zamění za nachlazení nebo chřipku. Včasná diagnóza zvýší šanci na přežití z 11 % na 55%.

Rakovina plic a kouření

Na celém světě se zvyšuje počet lidí, kteří umírají na rakovinu plic z důvodu kouření, činí to asi 80–90 % případů. Největší problém je také to, že lidé začínají kouřit ve velmi nízkém věku. Velmi často je kouření doprovázeno špatnými sociálními podmínkami, nezdravím životním stylem a oslabeným imunitním systémem.

Fotografie: Pexels

Příčiny rakoviny plic

Příčin vzniku karcinomu plic je mnoho, nejčastější příčinou je právě kouření, aktivní i pasivní. Další příčinou je i radon, který se uvolňuje z půdy, dále také azbest nebo i velmi znečištěné prostředí. Velkou roli u rakoviny plic hrají i genetické predispozice, odhaduje se, že 8 –14 % případů je způsobeno dědičnými faktory.

Diagnóza rakoviny plic

Jedním z prvních vyšetření, na které vás lékař v případě podezření na rakovinu plic, pošle je rentgen hrudníku. Ke zjištění detailního stavu se běžně používá CT, které odhalí typ a rozsah onemocnění. V případě pozitivního nálezu lékař nechá provést i biopsii, kdy odebere vzorek tumoru a pošle ho na histopatologii.

Fotografie: Pexels

Léčba rakoviny plic

Léčbu stanoví onkolog na základě typu rakovinných buněk, fázi onemocnění, ale také na fyzickém stavu pacienta. V některých případech se karcinom plic chirurgicky odstraní. Dále je také lékařem indikována radioterapie a chemoterapie, zejména u lidí, u kterých není možný chirurgický zákrok. U osob v terminálním stadiu se doporučuje paliativní péče.

Fotografie: Freepik

Rakovina plic je nejčastější onkologická příčina úmrtí u mužů. Ročně na ni zemře asi 1,3 miliónů můžu na celém světě, ale i žen. Je tedy velmi důležité se o své tělo starat, nekouřit a dodržovat zdravý životní styl. Prevence onemocnění je velmi důležitá. Dostatečný pohyb a zdravé stravování vám pomůže předcházet nejen rakovině, ale i běžným nemocem jako je chřipka.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]