Naučte se včas rozpoznat příznaky jedné z nejčastějších onkologických diagnóz a zachraňte si tak život

Fotografie: Depositphotos

Zjistěte, zdali netrpíte příznaky, které naznačují přítomnost kolorektálního karcinomu. Včasná diagnóza vám může zachránit život, potvrzuje lékařka Yamini Ranchod.

Rakovinou tlustého střeva a konečníku – kolorektálním karcinomem – každoročně onemocní v České republice kolem 8 tisíc lidí, přičemž terminální je nemoc pro více než třetinu z nich. Pokud by nemocní rozpoznali varovné příznaky včas, šanci na plné zotavení by jich mělo podstatně více – plných devět z deseti případů. Přečtěte si, jaké jsou varovné signály, které vám tělo může dávat, a zjistěte, zdali byste raději neměli navštívit lékaře.

Fotografie: Freepik

Slabost a změna stolice nejsou příznaky jen střevní chřipky

Protože kolorektální karcinom není vždy snadné vypozorovat z preventivního vyšetření v jeho raných začátcích, je důležité vaše sebepozorování. Nemusíte nic přehánět, pouze věnujte pozornost možným zvláštnostem, jako je náhlá slabost a únava. Ty jsou často spojovány s nedostatkem spánku, vitamínů a minerálů a přemírou stresu. Ovšem pokud máte pocit, že i triviální úkony jsou neuskutečnitelné a při jejich plnění svádíte boj sami se sebou, může se jednat o něco vážnějšího.

Fotografie: Pexels

Čas od času byste se měli podívat do toalety a vizuálně zhodnotit stav své stolice. Ano, jedná se o lehce nevábný úkol, avšak je důležitý. Pokud se vaše stolice bez jakékoliv vám známé příčiny začne měnit – bude tmavší až černá, nebo naopak tvarově výrazně jiná, je dobré zajít za lékařem a nechat se vyšetřit. Černá (či červená) stolice značí příměs krve – a to je potřeba řešit vždy. Změna struktury, průjem či zácpa, které neustávají, by vás také měly „vyhnat“ k lékaři.

Zázračně hubnete? Nemusí to být důvod k radosti

Hubnutí bývá zpravidla náročný proces, který je potřeba nějakým způsobem „nastartovat“. Pokud jste k tomu nepodnikli žádné kroky – nezačali jste se více hýbat, neupravili jste si jídelníček – měli byste v každém případě zpozornět. Náhlé a extrémní hubnutí mohou způsobit metabolické změny vyvolané přítomností nádorových buněk. Pociťujete-li navíc časté křeče v břiše, nevolnost, zvracení, nadýmání či bolesti u konečníku, navštivte lékaře.

Fotografie: Unsplash

Výše popsané obtíže mohou být mj. způsobeny ucpáním tlustého střeva kolorektálním karcinomem. Pokud pozorujete výše uvedená varování, kterými vaše tělo žádá o pomoc (nyní, ale i v budoucnu), neváhejte a navštivte lékaře. Pokud se diagnostika nepotvrdí, můžete si vydechnout. V opačném případě budete jistě rádi, že jste na své problémy přišli zavčasu.

Fotografie: Unsplash

Abyste snížili riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku, můžete začít s několika tipy, které napomáhají její prevenci. Důležitý je pravidelný pohyb, potažmo cvičení a zdravá váha – tedy vyvarujte se jak nadváze, tak podváze. Zároveň riziko vzniku rakoviny snížíte, nebudete-li kouřit a konzumaci alkoholu udržíte v rozumných mezích. Co se týče jídelníčku, doporučuje se strava bohatá na zeleninu, ovoce a bílkoviny – ovšem vyvarujte se červeného masa.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]