Maminka vyfotila své tříměsíční miminko. Při detailním pohledu na fotografii zjistila, že má rakovinu

Fotografie: Andrea ivanova / Creative Commons / Attribution 2.0

Mít památku na děti chce mít každý rodič, a tak lidé pořizují fotky, aby jim nic neuniklo. Někdy však snímek dokáže odhalit i vážný zdravotní problém.

Maminka teprve tříměsíčního miminka fotila chlapečka o sto šest. Když si prohlížela ve svém mobilním telefonu fotografie, které udělala, všimla si na synovi něčeho zvláštního. A okamžitě se znepokojila. Věděla, že to může být rakovina, a tak se se synem vydala k lékaři. Její děsivé podezření lékař skutečně potvrdil.

Jako zdravotní sestra věděla, co to může znamenat

Josie Rocková fotila tehdy tříměsíčního syna Ashera na mobilní telefon. Protože už bylo šero, zapnula si funkci blesku. Při prohlížení fotografií měl Asher jednu zorničku červenou, ale druhou bílou. Josie pracuje jako porodní asistentka, a má tak zdravotnické vzdělání. Okamžitě si uvědomila, že bílý odraz v oku může značit rakovinu.

Ukazovala fotografie kolegům lékařům v práci. Ti ji však uklidňovali, že jde jen o špatnou fotografii. Josino podezření ovšem začalo narůstat, když syna vyfotila profesionálním fotoaparátem. Vždy, když použila blesk, byla jeho zornička na fotce bílá. „V tu chvíli jsem věděla, že Asher má rakovinu. Bylo to přinejmenším mrazivé. Byl tak malinký,“ vzpomíná Josie. Neváhala už ani chvíli a se synem spěchala k dětskému lékaři.

Doktorka řekla, že něco není v pořádku

Doktorka zhasla světla a posvítila Asherovi do oka. „Pamatuji si, jak z jejího obličeje zmizela barva poté, co provedla náležité vyšetření. Pak pronesla, že něco není v pořádku,“ řekla Josie. Oční lékař pak už jen potvrdil obavy, které od začátku měla. Asher má retinoblastom, což je vzácná rakovina oka, jež se vyskytuje především u malých dětí.

Asher nejprve podstoupil chemoterapii a laserové odstranění skvrn na sítnici. Problém s tímto onemocněním je v tom, že se může opět vracet. A tak se Asher stále léčí, přestože mu je už sedm let. Podstoupil přes 50 vyšetření, prošel chemoterapií a konec je stále v nedohlednu. Josie o synovi říká, že statečnější dítě neviděla.

Asher je přes všechny strasti stále optimista

Léčba je náročná a často bolestivá, on si však na nic nestěžuje a je velký optimista. Chodí dokonce utěšovat Josie, jež se někdy neudrží a nad celou situací se rozpláče. Maminka tak vzkazuje všem rodičům, kteří jsou v podobné situaci, aby se snažili myslet pozitivně. „Zůstaň pozitivní i v nepřízni osudu, stěžovat si je zbytečné,“ to ji synova nemoc naučila.

Retinoblastom postihuje většinou děti do 5 let. Dá se podchytit včas právě díky fotoaparátu. Nádor totiž blokuje přístup světla do oka a odraz v oku na fotografii pak není červený, ale bílý. Většina dětí se naštěstí uzdraví. Někdy však nemoc i léčba zanechá trvalé následky a dítě může na nemocné oko trvale oslepnout. Jedná se o extrémně vzácný druh rakoviny. Pokud si ale všimnete na fotografiích u malých dětí zvláštního bílého odrazu v oku, pro jistotu navštivte lékaře.

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*